Stresové zátěži podléháme v určité míře všichni, a to jak v profesním, tak i osobním životě. Přečtěte si, jaké příznaky se mohou u dlouhodobé psychické zátěže objevit a jak se jí vyvarovat.

 

Psychická zátěž ovlivňuje všechny

S psychickou zátěží se v dnešní době setkáváme jak v profesním, tak i osobním životě. Týká se přitom nás všech – ať už jsme učitelem, hasičem nebo živnostníkem v libovolné oblasti. Pracovníci v řídících pozicích dnes mají mnohem větší zodpovědnost za výsledky firem, což se pochopitelně odrazí i na míře jejich stresové zátěže.

A podobně jsou na tom právě i mediátoři, kteří mají náročnou práci a denně se musí vypořádat s mnoha zátěžovými situacemi. Pokud dlouhodobě nezvládáme obtížné situace, objeví se u nás zpravidla:

  • celkové duševní vyčerpání,
  • nechuť do práce,
  • apatie nebo duševní strádání projevující se zdravotními problémy.

 

Jak se dlouhodobá zátěž projevuje?

To, že své tělo vystavujete dlouhodobé zátěži, většinou snadno poznáte. Mezi příznaky patří například:

  • plačtivost,
  • zapomětlivost,
  • obviňování druhých,
  • netrpělivost
  • nebo apatie.

Nejčastější důvod pro vnitřní nepohodu symbolizuje stres. Většina lidí se domnívá, že nenesou za své pocity zodpovědnost. A že jsou za tyto negativní pocity odpovědní ti druzí, kteří je nervují a vytáčí svým chováním.

To souvisí s tím, že tito lidé již sami v sobě potlačili proces vzniku pocitů. Zautomatizoval se jim a oni jej nyní vnímají jako jiné pochody, o které není potřeba se starat (třeba trávení nebo růst vlasů). Jenže s emocemi a pocity je to odlišné.

 

Zaměřte se na psychohygienu

Zkuste se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jak si přejete být vnímáni ostatními. Jako neurotik nebo profesionál?

Naučte se vnímat své pocity a pocity druhých lidí kolem vás. A nenechte se jimi ničit – naučte se na ně reagovat.

Hleďte vpřed s důvěrou a optimismem a zaměřte se na své šance. Rovněž věnujte čas tomu, abyste poznali, co vám dělá dobře a co vám naopak ubližuje.

Naučte se lépe zvládat emoce a stres při mediaci. Více informací o tomto kurzu najdete na www.institutpromediaci.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno