Také si často říkáte, že jste se měla v dobách svého mládí intenzivně věnovat výuce cizího jazyka a že vaše dítě tu stejnou chybu rozhodně nezopakuje? Anebo naopak mluvíte perfektně anglicky čí jinou řeči a nechcete promeškat správný čas, kdy začít učit svého potomka? Znalost cizích jazyků je v dnešním světě mnohem důležitější než v minulosti, ovšem otázka ohledně ideálního věku je stále poměrně otevřená.
Vědci se problematikou učení cizího jazyka intenzivně zabývají desítky let a dlouho se nemohli shodnout na jednotném stanovisku. Podle posledních průzkumů je ovšem zřejmé, že s druhým jazykem může dítě začít kdykoliv. Většina odborníků zastává názor, že pokud má dítě dosáhnout u druhého jazyka úrovně blížící se rodilému mluvčí, nemělo by se výukou začít později než ve věku 6 let.
Dětský mozek se učí velmi snadno a samozřejmě to platí i pro druhý jazyk. V období puberty naopak schopnost učení klesá a vstřebávání cizí řeči je mnohem náročnější než v mladším věku. Malé děti ochotněji komunikují, nemají strach z chyb, neřeší výslovnost, jsou flexibilnější a spontánnější. Všechny tyto vlastnosti vedou k tomu, že se druhý jazyk učí mnohem lépe a rychleji.
Je logické, že styl výuky u menších dětí je na hony vzdálený metodice učení dospělých. Dětské jazykové kurzy jsou koncipovány tak, aby se žáčci seznámili s cizím jazykem hravou formou. Lektoři kladou důraz na konverzaci, nezatěžují děti gramatikou ani komplikovanými frázemi, pouští jim názorná výuková videa a přehrávají písničky.
Velmi oblíbeným způsobem výuky nejmenších dětí je metoda Wattsenglish, kterou si lektoři i rodiče nemohou vynachválit. Děti se do zábavných kurzů těší a zvládají cizí jazyk bez jakýchkoliv problémů. V pozdějším věku se mohou zapsat na kurzy Starters a připravit se na získání certifikátu.
Resumé? Pokud cítíte, že by se váš potomek měl seznámit s cizím jazykem co nejdříve, na nic nečekejte a přihlaste ho do kvalitního kurzu. V dospělosti, vám za svou dovednost plynně hovořit i jinou řečí než mateřštinou, poděkuje.