Menstruace je něco, čím si musí každá žena projít jednou měsíčně. Některé ženy tímto obdobím projdou bezbolestně a bez větších problémů, ale některé ženy čeká pár dní bolestí. Co bolesti způsobuje a jak se jich zbavit co nejrychleji a nejúčinněji, se dočtete v následujícím článku.

 

Proč je to bolestivé?

Bolestivá menstruace, nebo-li dysmenorea, je zvýšená děložní aktivita, která způsobuje vyplavování hormonů prostaglandinů. Rozházená hladina hormonů tak způsobuje bolestiví stažení svaloviny dělohy. Křeče v podbřišku mohou být doprovázeny nepříjemnými bolestmi beder, nevolností, zvracením, ale také pocitem plnosti. To jsou primární příčiny.

 

Příčiny

  • endometrióza
  • chronický zánět v pánevní oblasti
  • myom na děloze
  • nedokrvení děložní tkáně

 

Sekundární příčiny bolesti jsou způsobené nějakým onemocněním nebo problémem, který se projevil během menstruace. Nejvážnějším je pak endometrióza. Jedná se o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění. Je to způsobené změnou místa děložní sliznice. Pokud se děložní sliznice, jinak výstelka, objeví na jiném místě, způsobí to ženě vážné bolesti a možné zdravotní problémy.

 

Hormonální antikoncepce

Nejúčinnějším řešením je používání hormonální antikoncepce. Jaké lék je používaná antikoncepce, která v sobě obsahuje přirozený estrogen a progestin dienogest nebo se využívá nitroděložní systém. Úkolem hormonální antikoncepce je upravovat hladinu estrogenů a progesteronů, které sehrávají důležitou roli při tvorbě sliznice. Progesteron brzdí růst děložní sliznice a menstruace není tak silná a bolestivá.

 

Bez hormonů

Zbavit se bolestí jde i bez používání hormonů. Především se jedná o nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprogen nebo indometacin. Doporučuje si vzít 1 – 2 prášky nebo čípek, již dva dny před začátkem menstruace a to stejné i den následující až do doby krvácení.

 

Síla přírody

V lékárnách, ale i obchodech s bylinkami jsou běžně k dostání přírodní čaje a bylinné přípravky. Na menstruační bolesti je velmi účinný olej z pupalky dvouleté nebo jinanu dvojlaločného. Výborně také fungují odvary z heřmánku, kontryhelu nebo maliníku. Pravidelné popíjení bylinných čajů by mělo zaručeně fungovat.

 

Potravinové doplňky

Pro zmenšení bolestí se doporučuje užívat potravinové doplňky, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, vitamíny B a C. V lékárnách i specializovaných prodejnách jsou běžně k dostání potravinové doplňky, jako preparáty z rybího tuku, tablety drnku, andělíku, kokošky pastuší. Zvláště pak tobolky drnku tlumí příznaky premenstruačních syndromů, protože regulují hladiny hormonů.

 

Kouzla jógy

Odborníky je na menstruační bolesti doporučováno tzv. izometrické cvičení. Díky tomuto cvičení se mění intenzita zátěže svalu, ne jeho délky, což může opravdu pomoci se zmírněním bolesti. Je to, protože díky posílené nebude docházet k překrvování nebo nedokrvování děložní sliznice. Izometrické cvičení je zahrnuto právě v józe, pilates nebo kalanetice.

 

Správná životospráva

Dalším možným řešením, jak se zbavit bolestivé menstruace, je změnit způsob stravování. Správná a vyvážená strava by měla obsahovat přiměřené množství bílkovin, cukrů, tuků, vitamínů a minerálů. Je dobré se zbytečně nepřejídat a omezit příjem cukrů. Důležité je také dodržovat dostatečný pitný režim.

 

Teplo pomáhá

Během menstruace velmi pomáhá teplo, v jakékoliv podobě. Ať už je to pití teplého čaje, teplá sprcha nebo teplé obklady ve formě nahřátého ručníku nebo termofor. To vše rozšiřuje cévy a zároveň relaxuje svalstvo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno