Když bychom měli jmenovat jeden z materiálů, který je oblíbený po generace a nedáme na něj dopustit, nejspíše se většina z nás shodne na bavlně. Modal se ale velmi rychle řadí po její bok.

Možná si ještě vzpomenete na svetr nebo kalhoty, které při každém pohybu škrábaly a jejich nošení bylo vše možné, jen ne příjemné. Technologie výroby textilních vláken a materiálů jde stále kupředu, přesto to není tak dlouho, kdy světu vévodil tesil a silon doplněný o nějaký polyester a další umělá vlákna. Naštěstí je tato móda už za námi a budeme se všichni snažit, aby se nevrátila. Zvykli jsme si na pohodlí a hladký dotek bavlny a cokoli, co nás kouše, škrábe nebo svědí na sobě nesneseme ani pár minut. Nejvíce to platí pro spodní prádlo, které chceme mít co nejvíce pohodlné, na nošení příjemné a v ideálním případě ani nevědět, že ho na sobě máme. Právě u prádla se využívá bavlna nejvíce, je totiž přírodní, dobře se udržuje a saje pot. Modal je pak nazýván moderní bavlnou protože i on je přírodní materiál a dík svým vlastnostem velmi oblíbený v textilním průmyslu.

Teprve v sedmdesátých letech minulého století byla vyvinuta viskózová modalová vlákna, velmi rychle si ale podmanila celý svět. V buněčných stěnách rostlin, zejména z bukového a smrkového dřeva, je obsažená celulóza a ta je základem pro výrobu modalových vláken. Po chemické modifikaci je vlákno dvakrát pevnější než bavlna a při stejné gramáži pojme až o 50 % více vlhkosti. Na dotek je modal velmi příjemný, jemný a hladký, a právě proto se s oblibou používá na dámské i pánské spodní prádlo. Jako materiál pro šití oblečení i prádla je modal skvělý i díky stálosti barev, praktičnosti a snadné údržbě, nevytahá se a zachovává si pružnost. Navíc se skvěle hodí ke směsování se syntetickými vlákny a dává tak možnost vzniku nových materiálů, které jsou odolnější a pevnější, přesto však stále příjemné.

I když muži nerozumí složení oblečení a ani snad rozumět nechtějí, materiál příjemný a nepříjemný poznají okamžitě. Boxerky, které je budou škrábat na citlivých partiích nejspíš rychle skončí v koši, zatímco ty z příjemných materiálů budou rádi nosit.

1 komentář

  1. Čauky, četla jsem Vámi napsaný článek a velmi zajímavý. Spodní prádlo si kupuji výhradně z bavlny a organické. Mému partnerovi jsem objednala pánské boxerky na https://larond.cz/450-boxerky taktéž kvalitního bavlněného materiálu. Mohu říci spokojenost. Doporučuji. Příjemný den.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno