Myslete na budoucnost svých dětí

1

Pokud jste rodič, nejspíš přemýšlíte nad tím, jak připravit své milované ratolesti na budoucnost. Dát jim ty nejlepší základy do života. To totiž rodina dělá. Poskytuje dítěti potřebné zázemí k tomu, aby z něj vyrostl sebevědomý a úspěšný člověk.

Co tedy můžete pro své děti udělat, aby jejich budoucnost byla opravdu skvělá?

Jděte příkladem

Základní pravidlo, které jste už nejspíš v různých obměnách slyšeli snad tisíckrát. A ono přesto stále platí. Rodina, ve které dítě vyrůstá, do velké míry formuje jeho charakter. Zaměřte se na vzorce chování, které se ve vaší rodině vyskytují, a zhodnoťte, jestli představují to, co si přejete pro své dítě. Pokud ne, změňte je. Dítě se v rodině učí základní postoje k okolí i k životu jako takovému.

Pomáhejte se vzděláváním

Ve škole se dítě učí formálním znalostem. Je však jasné, že velkou roli ve vzdělání hraje hlavně rodina a zázemí. Chodí vaše děti ze školy znuděné a bez motivace? Pomozte jim tím, že předvedete probírané učivo v praxi. Děti tak pochopí, proč se vlastně ve škole danou věc učí, a to jim pomůže najít vnitřní motivaci. Tento moment je velmi důležitý. Vnitřní motivace totiž hraje klíčovou roli při zapamatování naučeného.

Připravte je na život v moderní společnosti

V propojeném světě se stále více dostává ke slovu angličtina. Vystupuje už téměř jako univerzální jazyk třeba ve světě obchodu nebo v oblasti informačních technologií. Postupně však potřeba znalosti angličtiny proniká do všech oborů. Kurzy angličtiny skvěle doplní školní výuku. Při výběru ale dbejte na to, aby byl kurz skutečně kvalitní a přesahoval běžné školní znalosti. Tak zajistíte svému dítěti výborný start do života.

Ve škole totiž některé děti při výuce cizího jazyka selhávají. Ale není to proto, že by byly hloupé nebo nedostatečné. Uvědomte si, že se bez problému naučily mluvit rodným jazykem. Jejich mozek je tak perfektně připraven pro učení se dalším jazykům. A čím dříve se jim dostane skutečně kvalitního vzdělání v odborném kurzu, tím lépe. A co gramatika? Když umí mluvit, tak nepravidelná slovesa aj už jsou jen taková třešnička na dortu, kterou se zvládnou se správnými pomůckami prokousat raz dva.

Projevte dostatek respektu

Znáte principy nenásilné komunikace? Je založena na vzájemném respektu. Někdy může být těžké dívat se na dítě jako na rovnocenného partnera. Také proto, že zatím nemá tolik životních zkušeností ani tak rozvinutou slovní zásobu. Dětem byste však měli naslouchat a brát je vážně. Pokud nastane konflikt, trpělivě vysvětlujte.

V milujícím rodinném prostředí se děti učí vzájemnému respektu a efektivnímu řešení konfliktů. Zároveň získávají i zdravé sebevědomí a učí se, které chování je akceptovatelné. To je pro jejich budoucnost stěžejní.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno