Co byste řekli tomu, kdybyste si mohli přivydělat nějakou tu korunu a zároveň někomu zachránit život? Přivydělejte si darováním krevní plazmy!
Potřebujete peníze, ale z banky jste se vrátili s nepořízenou? Řešením v některých případech může být třeba nebankovní půjčka. A menší obnos si můžete vydělat třeba darováním krevní plazmy.

Životadárná tekutina zachraňuje životy

Plazma je tekutá složka krve obsahující řadu důležitých živin, solí, a dokonce až 120 důležitých proteinů. Tento zázračný roztok doslova zachraňuje životy. Chrání před infekcemi a při poranění zabraňuje srážení krve. A protože není možné jej vyrobit synteticky ani vypěstovat, jsou ti, kteří ji potřebují, odkázáni na plazmu od dárců. Kterým můžete být i vy.

Kdo se může stát dárcem?

Odběr plazmy, kterému se odborně říká plazmaferéza, z technického hlediska není ničím složitým. Z krve se plazma oddělí a do těla dárce se vrátí zpět krevní destičky stejně jako červené a bílé krvinky.
Dárcem krevní plazmy se může stát každý zdravý jedinec ve věku mezi osmnácti a šedesáti lety. Pod pojmem zdravý jedinec je v podstatě myšlen každý, kdo se neléčí (ani v minulosti neléčil) s cukrovkou, hemofilií, hepatitidou B i C, plicní tuberkulózou, epilepsií, kardiovaskulárním onemocněním, HIV a Syphilis.

Kde se dozvíte vše o odběru?

Dárce nesmí být při darování ani pod vlivem psychtropních látek, alkoholu ani psychofarmak. Kouření překážkou není. Těsně před odběrem byste si však cigaretu měli odpustit. Kompletní seznam všech indikací, které vás z dárcovství vyřadí, najdete například na stránkách europlazma.cz a po odkliknutí záložky vše o odběru.

Kolik za plazmu dostanete?

Darování plazmy v Praze je možné na dvou místech – v Dárcovském centru na Chodově a na Černém mostě. Za každý úspěšný odběr dostanete zaplaceno 700 Kč. Protože mezi odběry musí být minimálně dvoutýdenní rozestupy, ročně si tak můžete přijít až na 18 200 Kč. A k tomu navíc máte nárok na na den placeného volna! Ještě váháte?

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno