Vitamín A je jeden z nejlepších léků na akné. Jeho syntetickou podobu – retinol – si můžete pořídit i online a aplikovat jej lokálně. Proč je vitamín A tak účinný v boji proti akné a jak ho začít používat?

Co je to vitamín A a proč je nejlepší volbou pro léčbu usilovného akné?

Vitamín A se dělí na dva druhy – karotenoidy, které získáváme například z mrkví, a retinoidy, které jsou v mléčných výrobcích.

Právě retinoidy, které získáváme z živočišných produktů jsou důležité pro zdravou pokožku. Retinol, což je syntetická podoba vitamínu A, se používá lokálně i orálně k léčbě akné. Mimo jiné je retinol také používán k vyhlazování vrásek a sjednocení tónu pleti.

Isotretinoin, což je druh retinoidu se běžně používá při péči o aknózní pleť. Můžete ho však začít užívat jen s receptem od doktora.

Při perorálním požívání retinoidu v podobě léků je třeba pravidelně docházet na odběry krve. Příliš mnoho vitamínu A totiž může mít negativní dopad na játra. Také se nesmí brát v těhotenství.

Vitamín A je antioxidant, který chrání buňky před volnými radikály a zároveň podporuje jejich obnovu. Tvorba nových buněk a protizánětlivé účinky jsou hlavní důvody proč je retinol tak efektivní.

Lokální používání vitamínu A

Od akné si nepomůžete jen jezením potravin s vysokým obsahem vitamínu A. Nedoporučuje se ani jako doplněk stravy.

Topikálním používáním však můžete dosáhnout dobrých výsledků. Nechte si ho předepsat, nebo si ho pořiďte v lékárně (před používáním se však raději zeptejte svého dermatologa).

Nanášejte si ho na pleť v malém množství nejprve dvakrát týdně, za čtrnáct dní každý druhý den a až pak ho začněte aplikovat denně. Jinak vám hrozí zarudlá pleť a šupinatění.

Vaše pokožka se stane daleko citlivější na slunce, proto se chraňte krémy s ochranným faktorem. Výsledky se mohou dostavit až za 3-4 měsíce. Kromě používání retinolu je také hodně důležitá vyvážená strava a pravidelné čištění. Dermalogica nabízí kvalitní sadu clear start, která je velice účinná pro problematickou pleť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno