Mnozí z vás už si nedovedou představit kávu připravenou z kvalitního domácího kávovaru. Tyto přístroje se v posledních letech staly nedílnou součástí vybavení domácností. Řada lidí ale podceňuje jejich čištění, což má za následek zhoršení kvality připravovaných nápojů a snížení životnosti spotřebiče. Na co se tedy zaměřit, abyste si mohli kávu vychutnat naplno?
Denní údržba
Používáte-li přístroj denně, je zapotřebí alespoň základní čištění kávovaru provádět neustále. Zejména jde o opláchnutí mléčné cesty a všech částí, jež se ze zařízení dají vyjmout a umýt ve dřezu. Poté vše nechte důkladně osušit. Zapomenout byste neměli ani na spařovací jednotku, tu však lze čistit přibližně jen jednou týdně.
Odvápnění
V kávovaru se usazuje vodní kámen. Ten dokáže nadělat ve větším množství velkou neplechu. Kromě toho, že káva není tak lahodná, dochází ke zhoršení vlastností spotřebiče. Právě usazování vodního kamene často stojí za tím, že kávovar přestane fungovat, respektive nemá takový výkon, jaký od něj očekáváte. Odvápnění kávovaru přitom nemusí být složitou záležitostí, provádět se má asi jednou za měsíc.
O tom, jak odvápnit kávovar, se lze dočíst třeba na webu Woldoshop.cz, který se jinak zaměřuje na prodej doplňků, s nimiž jde čištění kávovaru snadno. Existují totiž kupříkladu speciální tablety na čištění kávovaru, jež jsou schopny jej zbavit nejen usazeného vodního kamene, ale také tukových částic, které při přípravě kávy vznikají. Zvolit můžete třeba tablety na čištění kávovarů Delonghi, Jura, Siemens a další. Některé produkty jsou více univerzální, tudíž se dají použít do kávovarů více značek a modelů.
Čištění kávovaru vám zabere maximálně pár minut. Přitom jde o velmi důležitý proces, bez něhož vám káva brzy přestane chutnat, ztratí svoji vyváženou chuť a vůni. A to by jistě byla škoda.