Infekce a další onemocnění postihující pohlavní ústrojí se častěji vyskytují u žen než u mužů. Pochva je citlivější na chemické látky obsažené v toaletních potřebách a na antikoncepční prostředky. I inkontinence může vyvolat její podráždění a svědění.

Většina gynekologických potíží se projevuje výtokem. Čirý výtok z pochvy je normální. Jeho množství a vzhled se liší v jednotlivých fázích menstruačního cyklu. Zbystřit byste však měla, pokud je výtok intenzívní, nepříjemně zapáchá, popřípadě pokud pociťujete svědění či pálení v intimní oblasti. Může totiž jít o infekci, popřípadě přímo zánět pochvy.

Nepodceňujte poševní výtok

Ještě před tím se však ubezpečte, zda jste nezapomněla odstranit tampón, který bývá zdrojem velmi zapáchajícího výtoku. Výtok však může způsobit i některá ze sexuálně přenosných chorob (kapavka, chlamidiové infekce), cystitida či trichomoniáza. Stejně jako běžnější bakteriální infekce a vaginální mykóza.

Vaginální mykóza, nebo bakteriální infekce?

Tato dvě onemocnění řada žen zaměňuje. Zatímco za bakteriální infekcí stojí bakterie, vaginální mykóza je způsobována plísněmi (nejčastěji kvasinkou Candida Albicans), a spolu s vagínou se může objevit v dutině ústní či na vlhké kůži. Ke stanovení diagnózy je ovšem třeba laboratorní vyšetření výtěru z pochvy, na základě něhož se nasadí adekvátní léčba, ať již v podobě antibiotik, fungicid, nebo přípravků obnovujících zdravé pH v pochvě.

Nepodceňujte hygienu

Léčba většinou bývá úspěšná, ale onemocnění má tendenci se vracet. Ženy náchylné k vaginálním infekcím by proto k očistě měly používat přípravky výhradně určené k intimní hygieně (například Gynella Intimate Wash). K tomu nosit prodyšné spodní prádlo a maximálně se snažit udržovat intimní oblasti v suchu – v létě například mokré plavky okamžitě vyměnit za suché. Problematická někdy bývá i hormonální antikoncepce, kterou je v některých případech třeba vyměnit za nehormonální.

Česnek a kyselina listová

Vaginální mykózy se také vyvarujete správným jídelníčkem. S kandidózou například dokáže zatočit česnek, který zpomaluje množení patogenů i kvasinek, které kandidózu způsobují. Podobné účinky má i kyselina listová a železo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno