Ceny nemovitostí rostou a často si musíme připravit několik milionů především, pokud nás láká novostavba. Na prodej jsou byty i domy po celé republice. Na co si dát pozor a jak správně vybírat?

Podmínky, které ovlivní náš výběr

Abychom investice později nelitovali, je potřeba zohlednit mnoho aspektů. Tím nejdůležitějším je ujasnit si hned na začátku svůj žebříček hodnot a potřeby, které chceme na prvním místě uspokojit. Které to jsou?

 • Je dobré prověřit si developerskou společnost, která výstavbu provádí. Zjistit si její podmínky, které pro nás můžou i nemusí být výhodné. Taky bychom si měli dát čas a podívat se na reference na minulé projekty, které developer realizoval.
 • Důležitým bodem pro mnoho lidí je doprava a dostupnost. Ať už jezdíme autem nebo veřejnou dopravou, bude nás zajímat plynulost dopravy, spoje a vzdálenost do práce. Kdo má vlastní auto, určitě by si měl zjistit možnosti parkování. Mnoho novostaveb na to myslí a jsou zařízené vlastním parkováním.
 • S dopravou souvisí i další požadavek, který bychom mohli na náš budoucí domov vznést. Jde o hluk v okolí. Ať už jde o tramvaje pod oknem nebo hospody a bujarý noční život. Pokud toužíme po klidu i s otevřenými okny, je potřeba posoudit příjemnost prostředí.
 • Klíčové pro nás může být i umístění a orientace bytu. Přejeme si mít v oknech ranní nebo večerní slunce? Potřebujeme výtah, nebo zvládneme vystoupat do patra po schodech? To vše musíme zhodnotit, než se pro byt rozhodneme.
 • Jednou ze zásadních podmínek, které zájemci o bydlení řeší, je občanská vybavenost. Bydlet v centru města nám ještě nemusí zajistit dostatek obchodů či lékařskou péči. V okrajových částech zase můžeme trpět na nedostatek restaurací a možností volnočasové zábavy. Je proto dobré si ujasnit, jakou vybavenost považujeme za klíčovou a chceme ji mít vždy po ruce.
 • V neposlední řadě se budeme rozhodovat na základě výměry bytu. Menší byty jsou levnější a také nejpopulárnější. Na druhou stranu můžou být jen krátkodobým řešením, a jakmile založíme rodinu, budeme si muset hledat nové bydlení a podstupovat vše znovu.

Když s developerem, tak…

Kupovat novostavbu od developera ještě před jejím dokončením má tu výhodu, že často můžeme mluvit do detailů, jako je vzor kachliček nebo typ dveří. Zároveň bychom si ale měli pozorně projít smlouvy. Na co všechno se zaměřit?

 • Nové byty jsou většinou bez závady a není potřeba u nich řešit další investice a opravy. Ale i u novostaveb se může objevit nějaká chybka, proto je dobré mít nastudované podmínky reklamace. Jistotou jsou firmy, které na trhu působí dlouhodobě a jsou na předních příčkách mezi developery.
 • Měli bychom si projít dokumenty a zjistit, komu patří pozemky, na kterých byty nebo dům stojí. Zajímat by nás mělo i vlastnictví přístupových cest. Čím více vlastníků, tím horší bude domluva na změnách a opravách.
 • Často zanedbávanou položkou je nahlédnutí do katastru. Chceme vědět, jestli byl byt opravdu zkolaudovaný jako byt. Některé objekty tomu totiž neodpovídají například kvůli malým oknům, nedostatku denního světla nebo přílišnému hluku z ulice.
 • Taky je dobré trochu se podívat do budoucnosti. Co chceme věštit? Jestli nad pozemkem není plánovaná letecká linka, kolem nemá vést rušná silnice nebo za rohem nevzniknou několikapatrové věžáky. Tyto nepříjemnosti můžou řešit majitelé rodinných domků stavěných v okrajových lokalitách.

Je libo dům nebo byt?

V Praze se staví nejvíce z celé České republiky, jde ale v drtivé většině o byty. Domy sice vznikají v přilehlých městech a vesnicích, nabídka pozemků je ovšem omezená. Kdo chce tedy žít v rodinném domě, musí se často porozhlédnout zcela mimo metropoli.

Developerské projekty nabízejí nové domy například poblíž Brna, Liberce, Poděbrad nebo Plzně. Rodinný dům mimo hlavní město je řešením pro mnoho rodin, které by za pražský byt zaplatily stejně jako za celý dům se zahradou.

Na druhou stranu ne každý touží uvázat se k velkému majetku. Dům s sebou nese vyšší provozní náklady a vyžaduje údržbu drahou nejen z finančního ale i časového hlediska. Byt je v tomto mnohem jednodušší a v případě, že se v budoucnosti rozhodneme „změnit lokál“, dá se jednoduše pronajímat a přeměnit v další zdroj příjmů.

Máte vy zkušenosti s koupí bytu nebo domu? Co byste ze své zkušenosti označili při rozhodování za klíčové?

1 komentář

 1. Dobrý den, no jak píšete bytu je v Praze čím dál víc ale takový větší byt třeba 4+1 v dobrý a klidné lokalitě podle mě vyjde jak nějaký menší baráček s malou zahrádku třeba 30km někde od Prahy. Ono vážně záleží jaký má člověk priority v životě někomu se líbí takové https://novostavby.com/cs/developerske-projekty/praha/ novostavby a někdo zase preferuje klid vesnice a ironie je že někteří lidé co bydlí v Praze chtějí bydlet na vesnici a zase naopak.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno