Jen s málokterým kosmetickým problémem se potýká tolik lidí jako s akné. Nevzhledné pupínky alespoň občas potrápí muže i ženy jakéhokoli věku, nevyhýbají se jak obyčejným smrtelníkům, tak ani slavným osobnostem. Roli při jejich vzniku hraje celá řada faktorů, které z nich nesou největší díl viny?
Hormony
Hormonální nerovnováha často stojí za červenými, zanícenými pupínky, které se objevují na tváři i na jiných částech těla. S mazovými žlázami si hormony pohrávají hlavně v pubertě a způsobují tak akné především u dospívajících. S přibývajícím věkem jejich produkce slábne a spolu s ní pak ubývá i akné. Někdy s touto kožní nemocí ale bojují i ti, kteří se už dávno mezi náctileté neřadí. Jde především o ženy, u kterých hladina hormonů kolísá před a během menstruace či v období těhotenství.
Nevhodná kosmetika
Akné můžete často sami nevědomky podporovat nevhodnou kosmetikou, která ucpává póry. Velice pečlivě proto vybírejte, co na pleť nanesete. Vyvarujte se agresivních kosmetických přípravků, které pokožku nadměrně vysušují a mohou její stav ještě zhoršit. Pozor si dejte na produkty s vazelinovým základem či s obsahem alkoholu, umělých vůní a barviv, které často fungují jako spouštěče akné hlavně v dospělosti. Ve složení čisticích gelů a pleťových krémů naopak hledejte retinol či kyselinu salicylovou, které zabraňují hromadění bakterií, zmírňují záněty a zpomalují stárnutí. Dermatologové doporučují doplňky pro zdravou pleť, které jsou lehce dostupné a cenově přívětivé.
Životní styl
Stres, kouření, nedostatek spánku, nezdravá strava v podobě přemíry tučných potravin či jídel s vysokým glykemickým indexem, konzumace alkoholu – všechno, co by se dalo označit jako nevhodná životospráva, se rovněž velmi významně podílí na vzniku akné. Snažte se proto váš životní styl co nejvíce ozdravit, do jídelníčku zařaďte dostatek ovoce a zeleniny, dopřejte si kvalitní a vydatný spánek a ve volném čase se věnujte relaxačním aktivitám. Skvěle funguje jóga nebo meditace, které prospívají jak na duchu, tak na těle!