Doma bychom se měli cítit především dobře a pohodlně. Aby na nás tak působilo i nové bydlení, měli bychom se při dekorování bytu vyhnout pár základním chybám. V jakých věcech často chybujeme a jak se dají napravit?
Zkroťte barevný zmatek
Pokud máte rádi pestrost barev a chcete ji promítnout i do vašeho bytu, postupujte citlivě. Většina lidí napřed vybírá barvu stěn a poté až nábytek a doplňky. Z praxe ale vyplývá, že opačný postup je praktičtější. Budete-li ladit nábytek například s šedými stěnami, brzy sklouznete k tomu, že vyberete kousky ve stejné barvě. Ty pak budou působit jednolitě a místnost opticky splyne.
Pokud už dlouho prahnete po konkrétní barvě stěn, není nic lepšího než ostatní vybavení kombinovat až v závislosti na vytoužené barvě. Nejlepší cestou pak bude použití tří barev. Jedné hlavní a trvalé, další dvě pak nakombinujte v nábytku a doplňcích.
Měřte raději několikrát
Prošli jste si obchody s nábytkem a okouzlila vás komoda, kterou jednoduše musíte mít? Důležité bude si nejen změřit nábytek, ale i volné místo doma. Lehce se může stát, že doma komodu umístíte na místo a až pak zjistíte, že zabírá příliš prostoru, nebo je v místnosti nepřirozeně dominantní.
Nejlepší je si daný prostor v bytě vyměřit například páskou nebo čímkoli, co vám pomůže orámovat přesnou velikost nábytku. Díky tomu získáte přehled, kolik místa zbude na průchod nebo který z doplňků se vedle komody ještě vejde.
Světlo utváří atmosféru
Nešvarem mnoha domácností je nekvalitní či nevhodné osvětlení. Řada majitelů bytů řeší světlo až jako poslední, nebo ho považuje za nezbytnou nutnost, se kterou není třeba se zaobírat. Aby nové bydlení začalo působit jako domov, je důležité vzít v potaz typ, rozmístění i intenzitu světel.
Na začátek vyberte hlavní osvětlení, jako je například lustr, který bude v místnosti klíčový. Poté můžete přemýšlet o doplňkových a dekoračních světlech, jako jsou lampičky, nebo stojaté lampy. Dobře osvícená místnost může podpořit náladu, kterou z interiéru máte a také vytvořit pravou atmosféru domova.