Snídani mnozí odborníci označují za hlavní jídlo dne. Tělo totiž potřebuje po noci dodat energii, a to platí beze zbytku pro každého. Tedy i pro chronické dietáře, kteří ji často vynechávají ve snaze ušetřit kalorie. Jak by měla vypadat ta ideální a co by v ní rozhodně nemělo chybět?

Co by měla obsahovat

Nebojte se naservírovat energeticky vydatnou snídani, měla by totiž představovat asi 20% denního energetického příjmu. Pokud bychom ji měli popsat jedním slovem, pak by to dozajista byla vyváženost. To znamená, že by měla obsahovat správný poměr všech živin. Kvalitní sacharidy v podobě cereálií a celozrnných výrobků, které vás zasytí na dlouhou dobu.  Kvalitní bílkoviny, které by měly být zastoupeny třeba jogurtem, mlékem, sýrem, libovou šunkou nebo vejci. A v neposlední řadě kvalitní tuky ve formě ořechů, semínek či rostlinných olejů.

Kdy bychom si ji měli dopřát

Ideální doba na snídani je do půl hodiny po probuzení, vychutnejte si ji v klidu a beze stresu. Když ji do sebe jen tak rychle naházíte, zbytečně zatížíte trávicí systém. Pokud na jídlo nemáte brzy ráno ani pomyšlení, zkuste pár jednoduchých fíglů, které vám váš žaludek pomohou obelstít. Někdy postačí správně vybrané nádobí, které podpoří váš apetit. Vytvořte si rituál a snídejte vždy ve stejnou dobu, váš žaludek si po nějaké době zvykne a sám se o stravu přihlásí. Začít můžete také tekutou stravou, třeba v podobě oblíbených smoothies, tedy mixovaných koktejlů z ovoce a zeleniny. Případně se před odchodem z domu do sebe snažte vpravit alespoň pár loků kvalitního sypaného čaje.

A co pitný režim?

Hned od rána nezanedbávejte ani pitný režim. Dostatečný přísun tekutin pokryjete obyčejnou vodou, vodou s citronem, čerstvě připravenými džusy, populárními smoothies, neslazenými ovocnými nebo zelenými čaji. Zříkat se rozhodně nemusíte ani vaší oblíbené čerstvé kávy, jen ji považujte spíš za doplněk pitného režimu. V kávovaru si připravujte neslazené espresso nebo slabší variantu, kafé lungo. Zcela se vyhněte nejen instantním verzím, ale i těm dochucovaným, které z tohoto nápoje vytvoří doslova kalorickou bombu. Držte se známého a osvědčeného hesla: všeho s mírou!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno