Podlahové topení stalo fenoménem posledních let – a není se čemu divit. Toužíme po stále větším komfortu a kromě příjemného tepla sálajícího z podlahy navíc nabízí také značné ekonomické výhody. Nízkoteplotní zdroje tepla, mezi které také patří teplovodní varianta „podlahovky“, výrazně snižují náklady na vytápění, což se v době, kdy ceny energií dramaticky rostou, hodí více než kdy jindy. Ale ještě než se rozhodnete pro instalaci, seznamte se s důležitými fakty a technickými úskalími.
Nižší teplotu kompenzuje způsob šíření tepla
Mezi základní charakteristiky podlahového topení patří omezení teploty povrchu podlahy. Ta by neměla přesáhnout 29 °C v obytných místnostech a 33 °C v koupelnách. Vyšší teploty mohou mít při tak blízkém kontaktu negativní vliv na zdraví.
Odborníci z řemeslnického cechu Ekomplex – podlahy Zlín však zájemce o daný typ vytápění ubezpečují, že ani při nižších teplotách (oproti radiátorům, které se ohřívají na 60-80 °C) nemusí obávat chladu. Díky sálavému ohřevu se teplo rovnoměrně šíří po místnosti a v objektu se udržuje mnohem déle.
Počítejte s delším náběhem a vyberte vhodný zdroj tepla
Instalatéři Zlín však upozorňují na delší náběh. Oproti tradičním radiátorům, které vzduch ohřívají na principu cirkulace teplého vzduchu, je třeba počítat s desítkami minut až hodinami. Proto se podlahové topení nedoporučuje pro místa, kde se předpokládá krátkodobý pobyt nebo je důležité interiér vytopit během krátké chvíle po příchodu. A také do starších domů s vysokými tepelným ztrátami.
Také si je třeba uvědomit, že k dosažení vysokého tepelného komfortu při nižších teplotách je vhodné podlahové topení zkombinovat s nízkoteplotním zdrojem (typicky tepelným čerpadlem). A samozřejmě zvolit podlahový materiál s optimální tepelnou vodivostí a setrvačností tepla. Zkušení podlaháři z Ekomplexu – podlahy Ostrava doporučují keramickou dlažbu, marmoleum či lepený vinyl.