Stali jste se obětí dopravní nehody, kterou jste nezavinili a utrpěli jste přitom zranění? V tom případě můžete žádat odškodnění autonehody. Zajímá vás, jaké druhy náhrad existují a kdy lze odškodnění žádat?
Odškodnění může žádat nejen řidič
Právo na odškodnění po autonehodě má široký okruh zúčastněných osob. Žádat jej může každý, kdo byl při nehodě zraněn, a zároveň se nejednalo o výlučného viníka nehody.
To znamená, že právo na odškodnění může vzniknout nejen řidiči, ale například i spolujezdcům. Jednat se může také o chodce a další účastníky havárie, kteří nehodu nezavinili. Je přitom třeba pamatovat na to, že odškodnění se nevztahuje pouze na těžká zranění. Žádat jej lze i v případě, kdy osoba utrpěla pouze lehká zranění. Hospitalizace totiž není podmínkou pro úspěšné podání žádosti o náhradu škody na zdraví, i když si někteří myslí pravý opak.
Kdy lze žádat odškodnění
Poškození často s odškodněním vyčkávají až do té chvíle, než dojde ke skončení léčby nebo jejich pracovní neschopnosti. Takový postup však není správný. Každá náhrada odškodnění se totiž řeší v odlišném časovém okamžiku.
Jako první zpravidla na řadu přichází bolestné, které lze uplatnit již při prvním ošetření či hospitalizaci. Rozhodně tedy není nutné čekat na to, až proběhnou určité operace v budoucnu, které mohou mnohdy nastat i několik měsíců po zranění. Tyto budoucí operace lze totiž snadno vyřešit doplatkem bolestného.
Kromě bolestného může poškozený žádat i další náhrady. Mezi ty nejčastěji uplatňované se řadí například náklady na péči, náklady na dopravu, náklady na léčení, náhradu ušlého výdělku, ztížení společenského uplatnění, rentu a náhradu další nemajetkové újmy. Pokud si nevíte rady s tím, jak při odškodnění dopravní nehody konkrétně postupovat, neváhejte se obrátit na specializovanou advokátní kancelář.
Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.