Zejména v letních měsících řada z vás řeší potíže s oteklýma nohama. Tento problém se může týkat lidí každého věku. Záleží na tom, co jej způsobuje. Faktorů se dá najít hned několik. Abyste nemuseli bolavé a oteklé nohy řešit, je vhodné se zaměřit především na vhodnou prevenci.

 

Jak vzniká otok?

Otoky na nohou indikují, že dochází ke špatnému průtoku krve v žilách končetin. Krev není s dostatečnou intenzitou vytlačována zpět směrem k srdci, takže se zde hromadí. Výsledkem je otékání kotníků, případně se zvětšují také prsty a nárty.

 

Příčiny oteklých nohou

Nejčastější příčinou, kvůli níž oteklé nohy vznikají, je dehydratace v důsledku teplého letního počasí. Kromě toho ale problém způsobují i špatné návyky. Zejména se jedná o malé množství pohybu. Pokud se málo hýbete, a to třeba v důsledku sedavého zaměstnání, je riziko vzniku otoků mnohem větší nežli u lidí, kteří jsou fyzicky aktivnější.

Závažnější příčinou jsou oteklé nohy, které způsobuje špatná funkce některých vnitřních orgánů. Zejména jde o ledviny. Při jejich špatné funkci se totiž v těle zadržuje voda a sůl. Dalším orgánem, kvůli němuž otok může vzniknout, jsou špatně fungující játra.

Velká část populace pak trpí takzvanou chronickou žilní chorobou. Otoky způsobuje stav, kdy se krev nedostává ze žil končetin zpět k srdci v důsledku toho, že žíly nevytvářejí potřebné napětí.

V neposlední řadě jsou pak častým jevem oteklé nohy v těhotenství, což je z velké části způsobeno změnou v chování organismu a zátěží končetin v důsledku vyšší tělesné hmotnosti. Tělo zároveň zadržuje vodu. Těhotné ženy by proto měly dodržovat správný pitný režim a zároveň mít i pohyb, aby se otoky nevytvářely.

 

Důsledky oteklých nohou

Oteklé nohy přináší celou řadu zdravotních problémů. Typickým průvodním jevem, který jistě zná většina z vás, je bolest v postižených oblastech končetin. Obtížný a nepříjemně bolestivý je pak prakticky jakýkoliv pohyb. Zároveň může být důsledkem oteklých nohou také vznik křečí. Pokud vás potíže trápí dlouhodobě, může to mít za následek daleko vážnější trable. Hlavně hrozí riziko vzniku zánětu žil.

 

Prevence

Jak už jsem zmínil, základem je dostatek pohybu. I při sedavém zaměstnání stačí, když si denně uděláte menší procházku, nohy se pak lépe prokrvují. Důležitý je i přísun minerálů a tekutin, aby nedocházelo k dehydrataci organismu. K preventivním opatřením patří i Adjustační ponožky®, jejichž nošení napomáhá k vytváření správného tlaku na prsty končetin. Používejte je v klidové fázi, nejsou vhodné pro běžné nošení jako klasické ponožky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno