Přichází zhoršení počasí a s tím i chřipková sezóna. Pokud ti hrdlo zčervená, cítíš škrábání a pálení v hrdle, máš potíže s polykáním a hlas zní chraplavě- okamžitě vyzkoušej ověřené recepty proti bolesti v krku. Pokud však bolesti krku trvají více než dva dny, navštiv lékaře.

bolest-hrdla

1. Čaje

Šalvějový nebo heřmánkový čaj zmírňuje zánětlivé podráždění a bolest v krku. Zalej dvě čajové lžičky šalvějových listů nebo heřmánkových květů čtvrt litrem vody. Nech louhovat osm až deset minut, potom scedit. Vypij denně 3 až 4 šálky.

Bolest zmírníš také bylinkovými čaji, například z tymiánu nebo ze šalvěje. Šalvějový čaj se používá ke kloktání. Dobrým pomocníkem je i silný mátový čaj nebo čaj z květů černého bezu oslazený medem.

2. Horká citronová šťáva

Smíchej šťávu z jednoho citronu se čtvrt litrem horké vody a oslaď podle potřeby trochou medu. Vypij to co nejteplejší, malými doušky.

3. Slaná voda na kloktání

Jednu zarovnanou čajovou lžičku kuchyňské soli rozmíchej ve sklenici s teplou vodou. Kloktej ráno a večer, podle potřeby i během dne, ale slanou vodu nepij.

4. Skořice a koření

Do šálku vody dej půl lžičky mleté ​​skořice a několik zrníček pepře. Povař, přidej med a pij třikrát denně

5. Česnek

Česnek ničí viry a bakterie, a proto máš velkou šanci, že se nepříjemného škrábání či pálení v hrdle zbavíš.

6. Cibulový med

Nastrouhej cibuli, přidej žloutek a dvě lžičky moučkového cukru. Celou směs pořádně rozdrť na kaši a každou půl hodinu sněz malou lžičku.

7. Ovoce a zelenina

Sněz hodně žlutého a oranžového ovoce a zelené listové zeleniny. Obsahují množství vitaminu C a poskytují i ​​dostatek betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A.

8. Povidla

Smíchej polévkovou lžíci marmelády z černého rybízu s horkou vodou a tento nápoj popíjej horký několikrát denně.

9. Tvarohový obklad

Potřeš vlhký lněný ručník tvarohem z chladničky. Přilož jej na hrdlo a oviňte si krk vlněným šátkem nebo ručníkem. Nech působit hodinu, ideální by bylo přes noc.

10. Obklad z hlíny

Zamíchej 2 až 3 polévkové lžíce hlíny (z bioobchodů) s trochou vody na kaši a rozetřete ji na bavlněný ručník. Přilož ho na krk a oviň šálou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno