Už odmalička má každý z nás nějakou barvu, kterou má rád a je mu milá a nějakou jinou, která se mu až tak nelíbí a pokud možno se jí vyhýbá. Jak mohou barvy ovlivnit náš dům, zvenku i zevnitř?

O tom, že barvy na člověka mají určitý vliv, se mluví velmi dlouho a noho vědců a pokusů to potvrdilo. Existují tři hlavní způsoby, kterými na nás dokážou barvy působit: neutrálně, aktivně a pasivně. Mnohem více vnímáme barvy v interiéru, nad tím, jak vymalovat obývací pokoj a jaké pořídit doplňky dokážeme strávit spoustu času, málokdy si ale uvědomíme, že i to, jak náš dům vypadá zvenku, jako barvu mají garážová vrata a fasáda, je důležité. I zvenku bychom se měli snažit mít dům na první pohled pěkný a sladěný, nejen kvůli sousedům a kolemjdoucím, ale kvůli sobě. Okna, dveře, fasáda, garáž, to vše hraje svou roli a mělo by tvořit jeden celek, ve kterém k sobě jednotlivé části pasují a doplňují se. Největší plochu zabírá fasáda, hned za ní jsou vrata od garáže. Obojí je na první pohled dobře vidět a i díky barvám nás určitým způsobem ovlivňuje.

  • Zelená uklidňuje, je však dobré ji doplnit nějakým výraznějším prvkem, zvlášť, pokud bydlíte na kraji lesa nebo pole. Dům by neměl splývat se svým okolím.
  • Modrá je také relaxační barvou a velmi vyhledávanou i pro exteriér, připomíná nám nebe a vodní hladinu. Různé její odstíny ale mohou působit chladně, na což je potřeba dát si pozor.
  • Červená je energická a nepřehlédnutelná, váš dům bude vidět na dálku. Bývá často barvou, kterou mají vrata a doplňky v kombinaci s některou jinou méně agresivní barvou, jako je šedá, okrová nebo klasická bílá.
  • Oranžová a žlutá patří mezi nejoblíbenější barvy pro fasádu domu. Působí teplým, hřejivým dojmem, jakoby na celý dům stále svítilo slunce. Dobře se kombinují s tradičním dřevem i moderním kovem.
  • Šedá a hnědá jsou trendem posledních let, je však také mnohem efektnější je kombinovat s další, kontrastní barvou.

Dům by měl být domovem, ve kterém se cítíme dobře a rádi v něm žijeme. Často stačí jen změnit barvy, které ho obklopují, a z celého domu máme hned naprosto jiný pocit. Pomoci může například i výměna garážových vrat za nové s moderním designem, díky tomu se zbytek domu rozzáří a bude působit mnohem lépe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno