Kuchyň bez digestoře je jako hrnec bez dobře padnoucí poklice, prostě se tento prostor nikdy nestane natolik komfortním, jak se od něj očekává. Mimořádně kvalitní odsavače par eliminují veškeré výpary a pachy vycházející z tvorby kulinářských skvostů.

Tím se snižuje i výskyt případných plísní Na trhu existuje obrovský počet tipů, takže pro koncového zákazníka je pak těžké vystopovat ty správné. Cena digestoře rozhodně není žádným měřítkem, dají se koupit drahé a svým výkonem slabší, než kvalitní značkové odsavače za nižší cenu.

Nejdůležitějším úkolem dobré digestoře je bezesporu odsávání pachů a vlhkosti z vaší kuchyně. Správný odsavač par pohlcuje také mastnotu, která při vaření spolu s kuchyňskými výpary uniká přímo z hrnců a ulpívají na zdech a nábytku. Pokud vás tedy trápí lepkavé povrchy stěn, spotřebičů a skříněk či nežádoucí vlhkost, která způsobuje plísně, je čas se poohlédnout po vhodném tipu digestoře. Jak ale vybrat tu správnou, když se v problematice vůbec nevyznáte?

 

1. Zaměřte se na vhodný typ odsávání

Moderní digestoře dnes již umožňuje nejen odtah nežádoucí páry mimo obytný prostor, ale také recirkulaci vzduchu v interiéru. Odsavače s funkcí recirkulace (čištění vzduchu přes kvalitní filtr) se využívají hlavně v prostorách bytových a panelových domů bez možností vyvedení páry ven z objektu. Naopak odtahové digestoře umístíme tam, kde se nachází komín, ventilační šachta nebo odtahové potrubí je.

 

2. Zaměřte se na druh digestoře

* Nejvyhledávanějším typem jsou především tzv. komínové digestoře. Jsou označovány za prioritní designově působící digestoře, které svým vzhledem dokážou určit styl celého konceptu. Už dávno neplatí, že se hodí jen do velkých místností. Např. typ značky MORA OV 680 G v elegantním provedení černo-nerezovém provedení, snadno nainstalujete i do velmi malých prostor. Díky zkosené přední části s důmyslně řešeným prostorem pro hlavu, digestoř zaručuje bezproblémovou práci pod ní. Okouzlí vás jistě i moderní dotykové ovládání s řadou mnoha užitečných funkcí, jako je např. extra funkce 24 h starající se o automatické čištění vzduchu v místnosti po dobu 5 minut, třeba každou hodinu. Což se hodí obzvláště když plánujete na delší dobu odcestovat pryč. Máte-li velkou kuchyň nebojte se prostorově vyjádřit. Krásným příkladem velké, ale elegantně řešené komínové digestoře je model označený OV 880 G, který bezpochyby moderní prostory zcela ozvláštní. Podobně jako předešlý typ vyniká svým designem zkosené stěny, výkonem 607 m³/h či mnoha inteligentními funkcemi.

* Vaříte-li rádi v prostoru určitě vsaďte na typ tzv. ostrůvkové digestoře. Ta se umisťuje nad varný ostrůvek v místnosti a jednoznačně bude výrazným ozdobným prvkem uprostřed vaší krásné kuchyně. Okouzlit by vás mohla například naše ostrůvková digestoř označená MORA OO 463 X s protáhlým tvarem a možností, programování délky odsávání s praktickou funkcí zvanou TIMER. Umožňuje odtah i vnitřní cirkulaci vzduchu a pořádkumilovné duše jistě potěší možnost disponovat kovovými tukovými filtry v myčce a tím udržovat odsavač v perfektní kondici.

* Kuchyně v menším prostorovém provedení nacházejí ideální řešení v podstavné digestoři, ta se totiž instaluje pod jednu z kuchyňských skříněk a ušetří vám velké množství místa. Odsavač par modelového označení MORA OP 622 X vám nabízí hojný počet druhů odtahu. Můžete ho použít variabilně se zadním odtahem či horním odtahem a celkem dva motory zajišťují opravdu silný výkon. Tento druh sice není tak výkonný jako výše zmíněné odsavače par, ale menší nebo střední kuchyni její výkon naprosto postačí.

* Patříte-li k minimalistům, jistě vás okouzlí typ tzv. vestavné digestoře, za zmínku stojí model s označením MORA OT 911 X, který dokáže splynout s kuchyňskou skříňkou a je tedy na první pohled skoro neviditelná.

 

3. a jaký by měl být výkon?

V této problematice platí jednoduché pravidlo – čím větší máte kuchyň, tím větší by měl být i výkon digestoře. Odsavače par by měla být schopná během jedné hodiny vyměnit vzduch v úplně celé místnosti až 5x či 6x. Výkon adekvátního spotřebiče právě pro vaši kuchyň pak spočítáte opravdu jednoduše a to přiloženým vzorečkem: délka jedné strany místnosti x délka druhé strany místnosti x výška místnosti x násobek výměny vzduchu za hodinu (tedy 5x).

 

4. Hlučnost digestoře hraje důležitou roli

Mezi nejtišší odsavače par řadíme bezesporu ty odsávací komínové. Neumožňuje-li vám ale prostorová dispozice vaší kuchyně odtah, spokojit se budete muset i s více hlučnější variantou.Tato hlučnost se pak označuje zkratkou dBA a čím nižší dBA je, tím je samozřejmě odsavač par tišší a komfortnější.

5. Investice do digestoře se vyplatí

Podstavné a vestavné digestoře lze pořídit již od necelých 2000 Kč, dražší jsou pak všechny zbylé varianty, které se s ohledem na jejich výkon dají pořídit od cca 6000 Kč. Samozřejmě, že si lze dopřát i vysoce elegantní designové odsavače par, které vás přijdou i na několik desítek tisíc – to však záleží na každém zájemci zvlášť.

Pokud si nejste stále jisti výběrem té správné digestoře pro svou kuchyň, určitě vyhledejte zkušeného prodejce odsavačů par MORA, kteří vám rádi a ochotně pomohou a vždy poukážou na ideální typ digestoře právě pro vás.

fotogalerie: https://1drv.ms/f/s!Ar0itqotEacphORIyzvVqWkD0n2b1Q

MORA. Plná života od 1825. Více www.mora.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno