O elektřině a o plynu se v souvislosti s energetickou krizí a válkou na Ukrajině mluví každodenně, už jen z důvodu, že karty na zimu ještě nejsou rozdány. A zatímco nad zemním plynem opravdu visí mnoho otazníků, u propan butanu nebo u čistého topného propanu je jasno. Například společnost Primagas zajišťuje zásoby plynule, protože dodávané LPG je zcela nezávislé na Rusku. LPG neboli zkapalněný ropný plyn je tak možností, jak efektivně a levně vařit, svítit nebo topit!

Na vaření nebo grilování

Přes půl milionu domácností používá propan butan na vaření nebo na grilování. Pro vaření na jednohořákových nebo dvouhořákových vařičích se nejčastěji používá 2kg plynová bomba, která má kompaktní rozměry a je možné ji použít též v kempu na ohřátí jídla, ale také vody, protože se hodí do mobilních ohřívačů. Nádoby o objemu 5 kg nebo 10 kg vyhovují současně na grilování, do zahradních nebo terasových topidel, do sporáků na plyn nebo plynových trub. Používají se rovněž na vytápění chat, mobilheimů nebo karavanů, protože v těchto variantách je k dostání čistý propan.

Pro práce na stavbě a v dílně

Kromě ohřevu jídla nebo vody, případně pro vytápění, se používá LPG v mnoha dalších situacích. Plynovou bombu ocení stavaři a kutilové, protože jsou propan butan nebo čistý propan bezpečným řešením pro řezání kovů na stavbách či v autodílnách nebo při lepení krytiny na střechu či jiných pokrývačských pracích. LPG nachází uplatnění v různých odvětvích průmyslu, v zemědělství při sušení plodin, ale také ve sklárnách, pražírnách, a dokonce též na vinicích, protože děla na plašení ptáků jsou také na propan butan.

Bezpečná, dostupná a ekologická energie

Proč volit v dnešní době propan nebo propan butan? Jednoznačně odpoví všichni, kdo bydlí v oblastech, kde není zavedený zemní plyn. Ale zároveň kladná odpověď zazní od spotřebitelů, kteří oceňují bezpečnost používání a dostupnost plynových bomb v široké síti distributorů, na čerpacích stanicích nebo v síti hobbymarketů. Jedná se rovněž o zcela ekologickou variantu, která nezanechává takřka žádnou uhlíkovou stopu. Ne nadarmo se používá LPG pro svůj ekologický provoz i v golfových vozítkách nebo při balónovém létání.

1 komentář

  1. Jezdíme každé léto na chatu, protože se snažíme utéct z velkého města. A tam také vaříme na plynu. Někdy jsou to více bojovější podmínky, ale vždy platí, že se servíruje jednou za týden koprová omáčka. Každý z rodiny ji musí umět uvařit, jinak se nejede domů. Moc pěkná tradice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno