Vinylová podlaha je jedním z nejnovějších vynálezů v průmyslu dokončovacích materiálů, i když v kruzích stavitelů je tento typ podlah považován za modernizovanou verzi modulárního linolea. Lze vlastně říci, že vinylová podlaha je jakýmsi hybridem linolea a parketového laminátu. Vinyl se vyznačuje výbornými vlastnostmi, které jsou jeho velkou předností. Proto se dostává vinyl do popředí v mnoha interiérech.

Co lze od vinylu očekávat a kam se hodí?

Vinylové podlahy člověk může vidět nejen ve veřejných institucích, ale skvěle se hodí i do různých zdravotnických zařízení, škol nebo do velkých průmyslových a výrobních hal. Má pozitivní vlastnosti, které jsou klíčové při výběru podlahové krytiny. Vzhledem k rozmanitosti funkčních charakteristik tohoto materiálu je možné implementovat nejoriginálnější designová řešení z hlediska dekorace interiéru. Vzhledem k tomu, že je vinyl odolný proti vlhkosti, hodí se nejen do kuchiní, ale i do koupelny.

Jaké vlastnosti má vinyl

Vinylové podlahy jsou stále oblíběnější a na trhu si člověk může vybrat ze široké nabídky designových odstínů. Nabízí se zde imitace dřeva, přírodního kamane, korku a nejrůznějších barevných odstínů.  Co se týká vlastností, tak zde je třeba uvést na prvním místě trvanlivost, pružnost a odolnost proti vodě. Další je bezproblémovost modulárního designu a estetický vzhled. Nepochybnou výhodou vinylové podlahy je její vysoká pevnost a odolnost proti mechanickému poškrábání. To platí zejména pro křemenné vinylové povlaky. Právě tyto vlastnosti křemenného vinylu ho činí tak oblíbeným u zákazníků. Materiál má podobné vlastnosti díky samotnému polyvinylchloridu, který se vyznačuje vysokou pevností a současně elasticitou a přidáním křemenného písku. I ta nejlevnější vinylová podlaha může vydržet 10 let.

Co ještě lze říci o vinylové podlaze

Vinylový materiál snadno vydrží takové provozní podmínky, jako jsou v případě pokládky vinylové podlahy v koupelně nebo v kuchyni či prádelně a v případě nouze sníží pravděpodobnost zaplavení sousedů na minimum. Estetika je stejně důležitá jako praktičnost, zvláště pokud jde o výběr materiálu pro dokončení obytného prostoru. Moderní vinylové podlahy jsou nádherně krásné, prakticky nemají konkurenci v bohatosti barev a rozmanitosti možných vzorů.

Pokládka vinylové podlahy má několik možností

Pokud si člověk chce pořídit vinylovou podlahu, má v podstatě několik možností. První je pokládka vinylové podlahy celoplošným lepením. Tady je potřeba předem připravit podklad pro lepení. Základna musí být čistá, suchá, neppraskaná a vyrovnaná. Po nanesení speciálního lepidla se může v rolích vinyl položit a přitlačit pomocí korkové destičky nebo zátěžového válečku. Odstraní se tím tak vzduchové bubliny, které při tomto způsobu pokládky mohou vzniknout.

Pokládka vinylové podlahy samolepícími dlaždicemi je nejjednodušší způsob, protože dlaždice se jen přilepepí vedle sebe. Musí se odstranit ochranný film, který je na spodní straně dlaždice. Vznikjí tak krásné mozikové podlahy, které slouží několik let.

Pokládka vinylové podlahy zámkovým způsobem se hodně podobá pokládce plovoucí laminátové podlahy. Jednotlivé dílce do sebe přesně zapadají, protože mají speciální drážku. Rodiče malých dětí a majitelé domácích mazlíčků oceňují zejména vinylové podlahy pro jejich odolnost vůči poškrábání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno