Věk potomka
S pořízením zvířátka počkejte alespoň do čtyř let věku dítěte. Zhruba v tomto období je totiž schopné pochopit, že domácí mazlíček není hračka, kterou by mohl odložit, když na ni zrovna nemá náladu. Jedná se o živou bytost, která má svoje potřeby i problémy. Potomkovi důkladně objasněte, co všechno péče obnáší a co se od něj bude vyžadovat. Vyjmenujte mu kromě radostí i povinnosti, které na něj s pořízením nového člena rodiny budou čekat.
Prostor v domácnosti
Domácího mazlíčka musíte vybírat také s ohledem na prostor, který vyžaduje a který mu můžete poskytnout. Jestli bydlíte v malém bytě, pak si rozhodně nebudete pořizovat velká zvířata, protože by tady trpěla. Hodně záleží také na vašem životním stylu. Pokud doma netrávíte příliš mnoho času, ale třeba hodně cestujete, děti navštěvují různé kroužky a doma se tak většinu dne nikdo nevyskytuje, pak pejsek asi nebude tou nejlepší volbou. Povolit nicméně můžete nějaké méně náročné zvířátko, třeba rybičky, želvu, papouška, morče, křečka nebo i kočku, která na rozdíl od psa nevyžaduje tolik pozornosti a zabavit se dovede i sama. Stačí pořídit nějakou z mnoha hraček pro kočku a je vystaráno.
Časové a finanční možnosti
Chov domácích mazlíčků něco stojí, kromě času také finance. Někteří zvířecí tvorové nepotřebují mnoho péče, jiní mají nároky větší. Největší položkou v rozpočtu bývá kvalitní strava – třeba granule pro psy nepatří k těm nejlevnějším, ale zase obsahují vše, co štěkající zvířecí tvorové potřebují pro zdravý, plnohodnotný a dlouhý život. Zanedbatelnou investicí není ani další výbava – pelíšky pro psy, misky na vodu a žrádlo či pamlsky, které poslouží jako odměna. Všechno tedy pečlivě promyslete, ať netrpí ani domácí mazlíček, ani vaše rodina.