Ruku v ruce se zahájením sexuálního života přichází i zodpovědnost. Je třeba se chránit nejen proti pohlavně přenosným chorobám, ale také před neplánovaným otěhotněním. Tyto informace jsou dívkám a dospívajícím ženám připomínány již od základní školy, avšak i přes veškerou snahu se může stát nehoda. Ve skutečnosti je až padesát procent veškerých těhotenství neplánovaných!
Důsledná ochrana
Nejznámějším způsobem ochrany je bezesporu užívání hormonální antikoncepce. Právě tomu se však čím dál větší množství žen pokouší vyhnout. Nelíbí se jim umělé dodávání hormonů do těla, vedlejší účinky a samozřejmě rizika s užíváním pilulek spojená. Další rozšířenou možností je použití prezervativu, jenž kromě otěhotnění chrání i proti chorobám. Avšak ani tato ochrana není stoprocentní. Není výjimkou, že kondom při styku sklouzne, případně se protrhne. Co dělat v takovou chvíli?
Nouzová antikoncepce
Ačkoliv k ochraně přistupujete zodpovědně, může se stát, že vaše osvědčená metoda jednoho dne selže. Je samozřejmé, že ne vždy je vhodné nechat rozhodnout osud. Někdy se zkrátka případné těhotenství skutečně nehodí, ať už kvůli věku, nebo z jiných důvodů. V takovou chvíli však není třeba věšet hlavu. Existuje pohotovostní antikoncepce Afternor, takzvaná „tableta po“. Tuto žena může užít až 72 hodin po nechráněném styku, čím dříve však tabletu užije, tím lépe.
Jak to funguje?
Afternor obsahuje látku levonorgestrel, která oddaluje uvolnění vajíčka z vaječníku, případně zabraňuje spermiím vajíčko oplodnit. Nejedná se o potratovou pilulku! Pokud jste již těhotná, těhotenství tableta nijak neovlivní, dítěti neublíží. Jedná se o pohotovostní antikoncepci, kdy platí, že by se během jednoho menstruačního cyklu neměla užívat více než jedna tableta. Nenahrazujte jí tedy svou obvyklou ochranu. Afternor lze zakoupit bez lékařského předpisu. Může se vyplatit mít Afternor preventivně v kosmetické tašce .