Podlahy jsou nejdůležitější pokladovou plochou v domácnosti. Denně je zatěžujeme a málo věnujeme pozornost jejich dokonalé čistotě. Platí to nejen o domácích podlahách, ale i o těch v kancelářích, firmách, školách nebo čekárnách u doktora. Každý materiál podlahové pokládky přitom vyžaduje jiný přístup. Aby byly naše podlahy dokonale čisté, zbavené alergenů a bakterií, měli bychom jim věnovat více pozornosti.
Koberce udržujte důkladným hloubkovým čištěním
Nejspolehlivější je ruční čištění, ale to bývá zase příliš namáhavé. Zvláště u koberců, které patří mezi nejčastější pokládky podlah. Izolují totiž teplo i hluk. V jejich vláknech se však může usazovat mnoho prachu a roztočů. Vysavač v takovém případě nestačí. I koberce je potřeba čas od času vyčistit do hloubky. Nápomocné by mohlo být strojové čištění podlah nebo ruční důkladná práce s kartáčem a vhodným přípravkem na podlahy. Zajímavé tipy na čištění najdete také zde.
Na mytí podlah musíte jít chytře
U ostatních druhů podlah musíte dávat pozor především na jejich odolnost, protože například kartáčováním můžete některé povrchy nenávratně poškodit. Pro každý podlahový materiál existuje jiný druh přípravku a podle toho je potřeba se řídit, pokud si nechcete podlahy navždy poničit nesprávnou údržbou. Pravidlem je, že mytí podlah by se mělo provádět každý den alespoň základní péčí. Setřít podlahy směsí vody a správně zvoleného přípravku nedá tolik práce, jako když musíte každý týden drhnout zanesené nánosy špíny.
Po hloubkovém čištění následuje pravidelná údržba
Ať už jsou vaše podlahy z jakéhokoliv materiálu, vždy zvolte specifický čisticí prostředek. Na lina a plovoucí podlahy existuje dokonce i leštící přípravek, který je schopný zvýšit odolnost povrchu materiálu a nečistoty naopak odpuzovat. U koberců musíte nejprve zvolit hloubkové čištění a teprve poté klasickou údržbu vysavačem. Můžete si také vybrat mezi mokrou a suchou formou, ale v případě mokrého čištění koberců nechejte podlahovou krytinu nejprve pořádně vyschnout.