Venkovní teploty zatím na posezení na terase vhodné nejsou, jaro se ale hlásí o slovo každý den důrazněji a brzy už budeme více než sluneční paprsky vyhledávat stín. Jak si ho vytvořit?

Stín kdykoli k dispozici

U svého domu nebo chaty si venkovní posezení vytvoříme jako jednu z prvních věcí. Přeci jen možnost dát si snídani na čerstvém vzduchu nebo k obědu připravit maso přímo na grilu patří mezi oblíbené chvilky. Chladné letní ráno je pro posezení lákavé, přes den ale mohou být sluneční paprsky až nepříjemné. Oblíbené odpočinkové místo změní v rozpálený plac, který neláká ani k posezení, ani ke grilování. Zastínění venkovního posezení je možnost, jak se uchránit před prudkými slunečními paprsky a využívat posezení v kteroukoli denní dobu bez ohledu na počasí. Rozhodnout se však musíme, zda pro zastínění využijeme markýzu nebo pergolu. Vybírat bychom měli s ohledem na dispozice místa a naše požadavky a zvyky. Markýza a pergola se od sebe liší především v konstrukci, která tak hraje velkou roli.

Konstrukce nebo neviditelnost

Při výběru rozhoduje více faktorů, jedním z těch důležitých je umístění posezení. Navazuje hned na dům či chatu, nebo ho máme na volném prostranství? Markýza se kotví do fasády je tedy skvělým řešením pro místa, kde zeď domu tvoří zároveň i zeď posezení. Pak se dá markýza ukotvit přímo nad požadovaný prostor a dopřát nám stín kdykoli si budeme přát. Po stažení je markýza téměř neviditelná, nijak neubírá světlo ani neruší vzhled domu. Pergola naopak vyžaduje pevnou konstrukci, ale může stát i samostatně, není nijak závislá na umístění odpočinkového prostoru. Podpírají ji sloupy, které nelze schovat ani zasunout, je však více stabilní a při vyplnění boků dřevěnými bloky nabízí zázemí i v hodně nepříznivém či chladném počasí.

Markýza umožňuje se rozhodnout podle počasí nebo naší nálady, zda prostor chceme zastínit nebo ne. Pergola pak dává možnost soukromí a odděleného prostoru. Která varianta je pro vás vhodnější tak záleží především na vašich představách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno