Vodnatá rýma, kýchání, svědění a slzení očí, jejich zarudnutí, dlouhodobý pocit ucpaného nosu, to je jen malý výčet příznaků, jež nás přivádějí do alergologické ambulance.
Mezi ty vážnější příznaky pak patří dráždivý kašel, otoky horních víček, hrtanu a jazyka, dušnost, kopřivka atd. Neléčená alergie každopádně může skončit astmatem a to někdy i smrtí. Návštěva odborníka a s ní spojená následná léčba alergie (http://www.analergin.cz/lecba-alergie/) je tedy více než na místě.
První návštěva alergologa
Nejdůležitější a nejdelší bude vaše první návštěva, která se může protáhnout až na jednu hodinu. K ní budete potřebovat doporučení a to buď od svého ošetřujícího obvodního lékaře nebo od URL specialisty, popřípadě lékaře očního či kožního.
Komplexní přístup
Alergolog vám bude pokládat otázky týkající se vašich příznaků, jejich intenzity a denní doby, ve které vás nejvíce přepadávají. Lékaře ale budou zajímat i vaše stravovací návyky, užívané léky, mazlíčci, s nimiž jste v kontaktu. Protože se jedná o komplexní stav, je k němu zapotřebí nadmíru komplexní přístup.
Fyzikální vyšetření a alergologické testy
Dalším krokem bude fyzikální vyšetření následované kožními testy. Alergolog se zaměří na vaši kůži, oči, sliznici nosu a poslechem zhodnotí stav vašich plic. V rámci kožních testů vám zřejmě na předloktí nanese několik kapek čistého alergenového roztoku a po uplynulé čtvrthodině zhodnotí míru zarudnutí a velikost vzniklého pupínku. Za pozitivní alergologickou reakci se dá považovat pupínek s průměrem 3 mm.
Krevní testy a spirometrie
Mezi další alergologické metody v rámci stanovení diagnózy patří krevní testy a spirometrie, jež se používá především při diagnostice astmatu. V některých případech je nutno toto vyšetření doplnit tzv. bronchodilatačním testem.
Léčba alergie
Jen pečlivě provedené alergologické vyšetření (http://www.analergin.cz/alergologicke-vysetreni/) vystřídá nasazení účinné léčby alergie, jež se v podstatě rozděluje do tří postupů. V první řadě je zapotřebí “vypátraný“ alergen maximálně eliminovat z alergikova života. Pokud testy odhalí, že jste alergičtí na roztoče, měli byste udělat vše pro to, abyste s nimi nepřicházeli do kontaktu.
Protialergické léky
Samotné protialergické léky dělíme na úlevové a preventivní neboli protizánětlivé. Ty z první skupiny ulevují od symptomů a jako takové fungují na principu blokace histaminu, jenž se při alergické reakci uvolňuje. Preventivní zase mají zamezit jejich vzniku.
Konkrétních léků na trhu existuje celá řada. Medikaci, tedy stanovení konkrétního léčebného postupu, ale vždy nechejte na lékaři.