Když žena zjistí, že je těhotná, čeká ji nejen devět měsíců těšení se na miminko, ale rovněž začíná také období plné různých vyšetření v těhotenství, které je zapotřebí podstoupit. Všechna tato vyšetření jsou prováděna kvůli ověření, že matka i dítě jsou v pořádku.

 

Testy neznamenají automaticky problém

Převážná většina těhotenství probíhá naprosto normálně. Vyšetření však podstupují všechny ženy a to kvůli jistotě, že se případně problémy podchytí hned na začátku a předešlo se větším problémům.

 

Mezi rutinní a tedy naprosto standardní testy patří:

  • 9. 14. týden těhotenství – komplexní vstupní vyšetření, odběry týkající se krevního obrazu, krevní skupiny, Rh faktoru, moči, vyšetření na HIV a žloutenku typu B, dále žena v tomto období podstoupí také cytologii, kolposkopii, změření pánve a screening vrozených vývojových vad
  • 15. – 28. týden těhotenství – se provádí pravidelná těhotenská kontrola (každý měsíc) s pravidelným ultrazvukem, “velký” ultrazvuk na vyhledání vývojových vad a test na těhotenskou cukrovku
  • 29. – 36. týden těhotenství – maminka by měla v tomto období podstoupit pravidelnou těhotenskou kontrolu (každé tři týdny), krevní testy zahrnující krevní obraz a TPHA, výtěr pochvy a CTG (monitor plodu)
  • 37. – 40. týden těhotenství – pravidelná těhotenská kontrola (každý týden) s ultrazvukem a jedenkrát týdně CTG
  • po 40. týdnu těhotenství – se provádí opět pravidelná těhotenská kontrola (dvakrát týdně) spojená s ultrazvukem a dvakrát týdně CTG

 

Zjištění vývojových vad

Dříve se prováděly u těhotných žen pouze tzv. krevní triple testy, které se dělají v 16. týdnu těhotenství. V dnešní době však toto vyšetření lze nahradit prvotrimestrálním screeningem, který kombinuje rozbor krve a podrobné ultrazvukové vyšetření. Díky tomuto screeningu lze odhalit riziko vrozených nemocí s větší přesností než u předchozí metody.

 

Amniocentéza

U žen starších třiceti let, které čekají své první miminko, patří do skupiny tzv. přestárlých matek, u kterých se s věkem zvyšuje riziko, že dítě nemusí být úplně zdravé. V těchto případech se doporučuje, aby ženy podstoupily vyšetření plodové vody v 16. týdnu gravidity. Díky tomuto vyšetření lze včas přijít na vrozené vývojové vady jako je Downův systrům a další chromozomální vady.

 

Možnosti porodu

Když žena během 9 měsíců úspěšně podstoupí všechna vyšetření a ví, že je ona i dítě v pořádku, nastává rozhodování ohledně porodu. V České republice mohou ženy zvolit buď porod v nemocnici, doma, nebo do vody.

Mezi těmito třemi možnostmi však může vybírat pouze maminka, která je naprosto zdravá a fit. Výběr by se měl rovněž odvíjet od možností porodnice, kterou jste si zvolila a rovněž tyto možnosti prokonzultovat s vaším gynekologem.

 

Porod v nemocnici

Výhodou porodu v nemocnici je, že své dítě přivedete na svět v zařízení, které je k tomu maximálně uzpůsobené. V nemocnici je rovněž vždy dostupný zdravotnický personál i potřebné kvalitní technické a přístrojové vybavení. Rodičky si mohou vybrat z řady způsobů, jak utišit bolest, zvolit nejpohodlnější polohu či používat různé pomůcky k usnadnění porodu. Pokud je třeba, je zde možnost okamžitého provedení císařského řezu.

 

Porod do vody

V případě nerizikového těhotenství mohou maminky zvolit také porod do vody. Teplá voda ve vaně je v I. době porodní vhodná k relaxaci a uvolnění a ve II. době porodní k uvolnění hráze. Obecně se má za to, že tento způsob porodu je pro novorozence méně stresující, protože se narodí do podobného prostředí, v němž se vyvíjeli doposud.

Porod do vody je rovněž méně stresující i pro rodičku. Některé porodnice dnes nabízejí možnost použití vany, sprchy nebo bazénku v průběhu porodu. Ovšem to chce předem zjistit, které nemocnice tuto možnost poskytují.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno