Pořád hledáte důvody proč přestat  kouřit?  Třeba Vám to pomůže dát si tu  ,,poslední,, cigaretu.  Jestli jste se rozhodli přestat, tak jste si od teď začali prodlužovat život – u kuřáků totiž existuje trojnásobná možnost, že zemřou před 60. narozeninami na širokou škálu nemocí od plicních, přes cévní, srdeční, nádorové, jaterní, ledvinové … prostě kouření škodí všem orgánům bez rozdílu. Včetně kostí, vlasů, zubů, pleti, dechu, nehtů a hojení ran.

Co se děje v těle, když nekouříte

20 minut: klesne krevní tlak i tep na normální hodnoty a naopak se zvýší prokrvení ruku i nohou.

8 hodin: obsah jedovatého oxidu uhelnatého klesne na polovinu a hodnoty nikotinu o 90 %.

10 hodin: v tuto chvíli začíná mírně klesat riziko infarktu, obsah kyslíku v krvi se postupně vrací k normálním hodnotám.

1 den: tělo vyloučilo oxid uhelnatý, a protože se čistí dýchací soustava, začínáte kašlat. Mozek zoufale volá po další dávce jedu.

 

Odvykání, nepříjemné, ale jestli chcete žít déle nutné

2 dny: organismus se zbavil nikotinu. Mírně se vám zlepší chuť a čich.  Nervová zakončení se začínají regenerovat, ale zároveň stoupá nervozita a podrážděnost.

3 dny: lépe se vám dýchá, protože se pominulo křečovité sevření průdušek pod vlivem zplodin, které se vylučují močí. Prohlubuje se kapacita plic. Stoupá pocit neklidu, přichází první vážná krize.

1 týden: denně prožíváte asi 3x denně strašnou chuť na cigaretu. Nálada nestojí za moc, prožíváte úzkost a depresi. Také vás bolí hlava a hůř zvládáte stres.

3 týdny: pokud jste byli jen průměrným kuřákem, záchvaty chuti na cigaretu se snižují na asi dva za den. Točí se vám ale hlava, hůře spíte a neumíte odpočívat. Zato klesá riziko srdeční příhody a zlepšuje se funkce plic.

Měsíc je důležitá hranice

1 měsíc: až po tak dlouhé době se vrací k normálnímu stavu prokrvení vašich dásní. Postupně odcházejí vzteklé nálady, vrací se klid a zlepšuje se soustředění, začínáte lépe spát.

2-3 měsíce: zlepšuje se prokrvení končetin, přestávají typické svíravé bolesti v lýtkách. Lépe se vám chodí i běhá, méně se zadýcháváte. Pokud jste něco přibrali, teď už by to nemělo být nijak výrazné

4-9 měsíců: postupně polevuje chronický kašel. Odchází také dušnost, chrapot a pískání na plicích. Býváte méně nemocí, protože dýchací cesty se regenerují. Máte mnohem víc energie.

A až teprve po letech!

Do jednoho roku se sníží na polovinu riziko cévních onemocnění, srdečního záchvatu a mrtvice. Zvyšuje se imunita, jste méně nemocní s běžnými nemocemi.

  • do 5 let klesne na polovinu nebezpečí infarktu
  • do 10 let se zmenší na polovinu možnost onemocnění rakovinou plic. Pravděpodobnost infarktu bude nyní stejná jako u nekuřáků. Totéž platí pro nádor na slinivce a vznik cukrovky. Ovšem teprve nyní začíná klesat riziko rakoviny jícnu, úst a krku
  • do 13 let: pravděpodobnost, že přijdete o zuby, je nyní stejná jako u nekuřáků
  • do 15 let: až nyní je váš kardiovaskulární systém v takovém stavu, jako byste nikdy nekouřili

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno