Alergie trápí stále více větší část populace. Alergie trápí velké i malé a dokáží nám znepříjemnit život. Nejvíce nepříjemné jsou alergie, které nejsou pouze sezónní, ale celoroční. Mezi takové se řadí alergie na prach nebo roztoče. Máte doma takového alergika? Připravte na to celou domácnost.

 

Víte, že…

více jak 20 % obyvatel České republiky má alergií nebo trpí astmatem? U dětí do 15 let jsou čísla ještě vyšší a alergiemi trpí každé čtvrté dítě. Zmírnit alergické reakce a celkové zhoršování stavu alergiků je možné jak vhodnými léky, ale také eliminací alergenů, roztočů a prachu v domácnosti.

 

7 rad, jak se zbavit prachu a roztočů

Ideální a dokonale čistou domácnost je prakticky nemožné, ale jde udělat celá řada kroků, které pomohou k domácnosti, kde se alergikovi nebo astmatikovi bude žít mnohem lépe. Základem je udržovat domácnost maximálně čistou.

  1. pravidelné vysávání všech koberců a podlah
  2. vybírejte kvalitní matraci splňující hygienu lůžka a snadnou údržbu
  3. každých 14 měňte veškeré lůžkoviny a vysajte celou postel
  4. odstraňte v domácnosti závěsy, záclony, plyšáky a textilní doplňky, nebo je pravidelně perte a čistěte
  5. pořiďte si čističku vzduchu nebo vysavač, který má tuto funkci
  6. volte kvalitu – na vysavači nešetřete, volte kvalitní multifunkční
  7. omezte rostliny

 

Nezapomínejte na postel

Měnit pravidelně povlečení v posteli alergika je základ. O postel je potřeba často čistit a to včetně matrace i rámu. První krokem je volit přikrývky, které prach a roztoče nepřitahují, to splňují přikrývky z dutého vlákna. Skvělé je když jdou přikrývky prát v pračce a můžete se o jejich péči postarat sami doma.

  • povlečení perte v pračce na 60 stupňů – zlikvidujete všechny bakterie a mikroorganismy
  • žehlete – zničí se zbytek bakterií
  • měňte povlečení každých 14 dní, v létě každý týden

 

Pomocník číslo 1 – vodní vysavač

Základním krokem při úklidu a odstraňování prachu je prach nevířit. Jinak by se dostal do vzduchu a alergikovi by se spustila nepříjemná alergická reakce. Proto se domácnost, kde žije alergik neobejde bez kvalitního vysavače.

Vysavače na vodu díky speciálním separátorům nasají nečistoty včetně roztočů a prachu do vodní nádrže, odkud mokré částice nemají možnost uniknout. Jsou tak účinnější než vysavače s různými filtry. Vodní vysavače mimo zbavování nečistot, alergenů a prachových částic, mají také jiné funkce.

Nejvíce vyhledávaný a odborníky i veřejností chválený je vysavač s vodním filtrem Vivenso. Tento vysavač zbaví váš koberec a podlahy nečistot a zdraví škodlivých roztočů, prachu a plísní, ale také funguje jako čistička vzduchu a odstraní tak alergeny nejen z podlah a koberců, ale také vzduchu, postele a záclon.

Navíc můžete do nádrže s vodou přidat vonné esence, které domácnost příjemně provoní. Můžete tak mít doma borovicový les, svěží eukalyptus nebo voňavý pomeranč či uklidňující levanduli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno