Klasické EKG přístroje asi ani netřeba představovat. S dvanáctisvodovým elektrokardiogramem se u lékaře setkal snad každý dospělý člověk. Doktoři ho používají vždy, když potřebují zjistit aktuální stav vašeho srdečního tepu. Prostřednictvím EKG monitorují, zda je vaše srdeční aktivita normální nebo mohou odhalit i proběhlý infarkt myokardu či jiné nedostatky srdečního svalu.

b
Klasické EKG sleduje aktuální stav vašeho srdce. Případně odhalí i prodělaný infarkt myokardu. Zdroj: Medihum.cz

Arytmii zjistí Holter

Klasický elektrokardiogram však k dokonalé diagnostice případné poruchy srdce nestačí. Proto se nenechte vystrašit, když vám lékař řekne, že vám dá Holter. Opět totiž nejde o žádnou invazivní metodu, ale o EKG monitorovací zařízení. Holterův přístroj je malá krabička s několika elektrodami, které se stejně jako EKG přiloží na tělo člověka. Jediný problém je, že dotyčná osoba ho musí mít na sobě většinou 24 hodin. Je to tedy trochu nepraktické. Za výsledek to ale stojí. Po absolvování monitoringu si lékař může jednoduše prohlédnout aktivitu srdce za celou dobu jeho sledování. Díky záznamu zjistí, zda se na křivce nacházejí nějaké arytmie, zátěžové změny nebo jiné patologie.

c
Holter je malá krabička s elektrodami, která monitoruje vaše srdce i v průběhu několika dnů. Zdroj: Medihum.cz

Pro přesnější diagnostiku se někdy využívají i Holtery na vícedenní sledování, například až na jeden týden. Někdy ani tak dlouhé monitorování však nestačí. V případě potřeby tak někdy kardiologové voperovávají snímací EKG přístroj přímo pod kůži pacienta, klidně až na půl roku. Tyto přístroje nahrávají jen patologické EKG a lékař tak může opravdu podrobně studovat váš zdravotní stav a následně zvolit co nejlepší léčbu nebo případnou operaci.

Návštěvy internisty nebo kardiologa se ale určitě nebojte a nedokládejte ji. I když to může být trochu nepříjemné, díky nejrůznějším EKG přístrojům je dnes už možné odhalit i problémy, které dříve zůstávaly skryté.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno