To platí hlavně o čajích bylinných, které jsou už spoustu let díky svým léčivým účinkům užitečným pomocníkem v boji s různými zdravotními neduhy. Tvořily tak odedávna nedílnou součástí každé domácnosti a nejinak je tomu i dnes. Skvěle fungují také jako prevence. Prospějí nejen vašemu tělu, ale i mysli, jejich vůně ve vás probudí všechny smysly a vykouzlí vám dobrou náladu.

Jedním z nejznámějších je šípkový čaj, který někdy ochutnal snad každý. Pro své komplexní účinky byl znám již v dávných dobách středověku. Obsahuje vysoký podíl vitaminu C, takže zvyšuje imunitu organismu a pomáhá mu tak v boji proti nejrůznějším nemocem. Uplatní se i jako přírodní lék proti paradentóze a onemocnění dásní. Najdeme v něm rovněž vitaminy skupiny B, karoten, stopové prvky a cenné minerální látky, hlavně draslík a hořčík.

Díky svému širokému využití je oblíbený také heřmánkový čaj. Tato zázračná a voňavá bylinka, která se v tradiční medicíně používá od nepaměti, pomůže s trávicími obtížemi, příznivě působí i na ledviny a močový měchýř, uleví také od bolestivé menstruace. Pro své zklidňující účinky se uplatní i při nespavosti či nervozitě, zmírňuje stres a dobrý vliv má na celou nervovou soustavu. Využití nachází i ke zmírnění mnoha zažívacích potíží, podporuje trávení, hodí se proti nadýmání, pomáhá i při prevenci a léčbě žaludečních vředů. Od křečí a bolestivého bříška uleví i malým dětem.

Tělu prospěšný je také zázvorový čaj. Nejvíce vhod přijde v době nejrůznějších chřipkových epidemií, umí totiž potlačit nemoc už v jejím zárodku. Uleví od nachlazení a jeho pálivá chuť příjemně prohřeje celé tělo, vzhledem k jeho antioxidačním vlastnostem a obsahu vitamínů posiluje imunitu, pomáhá předcházet bolesti svalů i kloubů, pomáhá při artritidě. Šálek zázvorového čaje významně zlepší vaši náladu a rozptýlí všechny negativní myšlenky. Zpestřete váš pitný režim o bylinné čaje – vaše tělo i mysl vám poděkují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno