Línání – co, proč, jak, kdy

Hned na začátku je potřeba říct, že línání patří k přirozeným procesům obnovy srsti. Děje se hlavně na jaře, horší je to však u psů, kteří žijí v domácnostech. Ti mohou línat celoročně. Pro páníčky to tak znamená nejen častější a důkladnější úklid, ale i zvýšenou péči, kterou musí srsti domácího mazlíčka věnovat. Na línání se podílí celá řada faktorů – od množství denního světla přes teplotu, roli hraje plemeno zvířete, jeho věk a v neposlední řadě také vaše péče. Právě její zanedbání může způsobit celou řadu problémů v podobě zapařenin nebo cizopasníků.

 

Kvalitní strava v hlavní roli

Kvalitní granule pro psy a zdravá srst jdou ruku v ruce. Vybírejte takové, které jsou lehce stravitelné, pyšní se vysokým obsahem masa a poskytnou veškeré potřebné živiny. Důležitý je především vitamín B, H, E, dále měď a zinek, které významně ovlivňují srst psů. Skvěle fungují také oleje, například lososový, který se může pochlubit takřka zázračnými účinky – podporuje krevní oběh i dobrou psychiku., vyřešit dovede rovněž kožní problémy. Vašemu chlupatému mazlíčkovi můžete bez obav dopřát také zdravé pamlsky pro psy. Nepřehánějte to však s jejich množstvím, měly by tvořit jen okolo deseti procent celkového denního příjmu.

 

Bez správné péče to nepůjde

Vašeho psa pravidelně kartáčujte, v době línání ideálně každý den. Zbavíte ho tak přebytečných chlupů a snížíte jejich vypadávání. U krátkosrstých plemen využijte štětinové, u dlouhosrstých zase hřebenové kartáče. Na mytí používejte šetrné, ideálně přírodní psí šampony. I tak ale pejska nekoupejte příliš často. Jinak by totiž mohlo docházet k vysoušení srsti a tím pádem k většímu línání.

 

Nezanedbatelný vliv prostředí

Důležitou roli hraje také prostředí, ve kterém váš čtyřnohý člen rodiny žije. Rozhodně mu nesvědčí příliš suchý ani prašný vzduch. Negativní vliv na něj má také stres, kterému mu může podléhat například při cestování, při nadměrném hluku, ve velkém množství cizích lidí. Snažte se těmto situacím předcházet a připravte jim dobré podmínky pro jejich klidný a spokojený život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno