Skončilo období dospívání a konečně je pleť jako z reklamy na nejnovější kosmetický přípravek? Ne, náhle se začnou objevovat nenápadné zarudlé skvrnky. Že by zase pupínky a akné? Bohužel se tentokrát rudé fleky rozšiřují do stran, připomínají drobné červené žilky. Růžovka. Kožní problém, který pronásleduje zralé ženy. Růžovka nebo také rosacea umí hodně potrápit a rozhodně je vhodné projevy nepodceňovat a věnovat pleti patřičnou péči. Malé flíčky se totiž mohou rychle rozšířit do obrovských ploch na tvářích i nosu. O jaké kožní onemocnění jde a jak se projevuje?
Nejen akné
Akné patří mezi nejčastější kožní onemocnění, které se projevuje černými tečkami, hnisavými pupínky či lézemi, které mohou mít i podkožní ráz. Důsledkem takzvaného acne vulgaris jsou nevzhledné rýhy a nafialovělé jizvy, proto dermatologové doporučují pravidelnou péči o pleť. Kromě čištění je pak nutné dbát na správnou životosprávou s dostatečným příjmem vitamínů, minerálů a antioxidantů, zejména vitamínu E, který rozjasňuje pokožku, a ne nadarmo se mu říká elixír mládí. Kromě pupínků se mohou objevovat na pokožce obličeje rudé skvrny, které ale s akné nesouvisí, byť se jedná rovněž o zánětlivé onemocnění. Řeč je o růžovce.
Růžolící tváře a nos
Mezi projevy růžovky, kterou lékaři označují názvem rosacea, patří červené zabarvení pokožky. To je způsobené rozšířením krevních cév vlivem zánětlivých procesů, taktéž různými alergiemi. Zásadním faktorem pro vznik tohoto chronického onemocnění jsou genetické predispozice. Na růžovku trpí zejména dospělé ženy ve věku od třiceti do padesáti až šedesáti let věku, přičemž nejčastěji se žilky rozpínají na tvářích a na nosu. Povrch pleti může hrudkovatět, mezi další projevy patří zvýšená citlivost, svědění a pálení při doteku pokožky. Často dochází k návalům horka. Růžovka se může objevit jako nežádoucí účinek léků na vysoký krevní tlak.
Nejde o lupénku
Co dělat, když se začnou na obličeji objevovat růžovo-červené oblasti nebo vystoupnou červené či fialově zbarvené žilky? Je rozhodně čas navštívit dermatologa, který posoudí stav a stanoví správně diagnózu. V některých případech se totiž růžovka zaměňuje za lupénku nebo za seboroickou dermatitidu. Je to vinou šupinek, které se mohou z kůže odlupovat. Ke zčervenání pak dochází vlivem změn teplot, například v zimě při příchodu do místnosti, což přináší na dotek teplo. Bohužel tento stav se může při rozvoji onemocnění stát trvalým včetně zvýšené citlivosti na teplo či horko, například při koupeli či v sauně.
Pozor na pálivá jídla
Jaké faktory zhoršují stavy při růžovce? Kromě zmíněného tepla či horka rovněž strava, pleti samozřejmě nesvědčí přemíra cukrů a tuků, při rosacee se ale neradí konzumovat příliš kořeněné nebo pálivé pokrmy. Teplé nápoje včetně čaje se pijí až po mírném vychladnutí. Růžovku zhoršuje stres a napětí, nedostatek odpočinku a užívání kortikosteroidů. Naopak pomohou krémy na vysoce citlivou pokožku nebo přípravky přímo určené k redukci zarudnutí, k čištění pleti se používá micelární voda.