Výběr správné smuteční květiny má mnoho aspektů. Jde o posledním rozloučením se zesnulým, nikoli o jakousi podružnou dekoraci při smutečním aktu nebo jen prázdný symbol, který musí každý povinně přinést. Vyjadřují vztah, jaký jsme měli k zesnulému, ale mohou odrážet i to, co si sám přál a miloval.
Při výběru musíme přihlédnout k tomu, jestli chceme květinu položit před rakev, na rakev nebo jestli dáme přednost velké samo-stojící vazbě, která ozdobí obřadní místo. Květiny by na místo měly být doručeny ještě před zahájením obřadu, aby byl dostatek času na jejich vkusné naaranžování. Výjimku tvoří květiny určené k položení na rakev, na které přichází řada až v samotném závěru.
Jaké květiny vybrat
V květinářství vám s výběrem smuteční kytice rádi poradí, přesto není na škodu vybavit se i vlastními informacemi. Je potřeba ctít zásady květomluvy nebo vhodnou barevnost. Jako první se zaměříme na nejčastěji používané květiny u nás.
- Karafiáty vyjadřují obdiv k zesnulému
- Gerbera značí upřímnost
- Růže symbolizuje pomíjivost života
- Břečťan říká „nic na světě nás nemůže rozloučit“
- Chryzantéma znamená přátelství
- Kala chladnou krásu
- Lilie – skromnost, nevinnost (hlavně bílá), láska
Důležitou roli hrají i barvy. I když se na pohřbech nejčastěji objevuje bílá nebo červená, nemusíme se bát použít i jiné barvy, pokud budou v souladu s osobnostní a vlastnostmi zesnulého. A čím se řídit?
- Bílá barva je spojována s úctou a pokorou
- Žlutá symbolizuje přátelství a úctu ke stáří
- Oranžová nadšení a chuť do života
- Červená barva je odrazem lásky a vnitřní síly
- Modrá evokuje otevřenost, mír a klid
- Fialová symbolizuje obdiv a úspěch
Toto všechno ale může jít stranou, pokud znáte oblíbenou květinu zemřelého. V takovém případě nebude kytice oranžových růží nebo bílých narcisů působit vůbec nepatřičně, naopak. Pohoršit se nad ní mohou jen ti, kdo zesnulého znali jen málo nebo vůbec ne. Váš dar na poslední cestu tak bude pocházet přímo od srdce.