Kolem nás denně projde velké množství lidí, kteří jsou nespokojeni se svým životem. I když se opravdu snaží, neobjevuje se u nich ani pocit štěstí, ani pocit spokojenosti. Za tímto stavem přitom většinou stojí nedostatečně ukotvený pocit vlastní hodnoty. Zajímá vás víc?

Nejste v tom sami

Pokud se pozorně rozhlédnete kolem sebe, jistě si všimnete velkého množství osob, které nejsou spokojeny se svým životem. Jejich celkový životní postoj by se dal popsat jako běh křečka v kolečku, nebo jako neustálé čekání na NĚCO. Takoví lidé neustále odsouvají možnou radost a trpí nedostatečně ukotveným pocitem vlastní hodnoty.

Velmi často je pro tyto osoby charakteristické, že nejsou schopni plně prožívat radost, žijí v negativním rozpoložení a mnohdy je také trápí nejrůznější psychosomatické potíže. Nedostatečný pocit vlastní hodnoty v nás přitom v konečném důsledku vyvolává pocit, že jsme nešťastní.

TIP: Na kurzu neurolingvistického programování si můžete osvojit mimořádně rychlé a efektivní techniky hluboké vnitřní změny.

Naše životy ovlivňují schémata z dětství

Podle světově uznávaného psychoterapeuta Heinze-Petera Röhra se náš život odehrává podle určitých vzorců a programů, které jsme získali v dětství. Trápí vás emocionální problémy? Je možné, že je to právě proto, že ve vašem nitru existují dva programy. A ty působí vzájemně proti sobě a způsobují zejména perfekcionismus, posedlost mocí a prací, chorobné pomáhání, závislost na vztahu, útěk do nemoci a další.

Jak proti-programy vznikají?

Vytváření škodlivých proti-programů ovlivňují především odpovědi na tyto 3 otázky:

  • Jsem vítaný?
  • Zakusil jsem dostatek?
  • Jsem dostatečný?

Popisovaný proti-program přitom v člověku vzniká tehdy, pokud na některou z těchto otázek nemá ve svém nevědomí uloženou kladnou odpověď. Proti-program se následně zhostí role takovému člověku přechodně ulevit od vnitřní bolesti.

Vytvoření oněch proti-programů je tedy vždy ovlivněno naší nevědomou snahou zničit a vymazat jeden ze tří programů:

  • Nejsem vítaný.
  • Nezakusil jsem dostatek.
  • Nejsem dostatečný.

Pravdou ovšem zůstává, že tímto způsobem se tyto programy vymazat nedají. A že spuštění proti-programů vede vždy jen k vytvoření bludného kruhu. Jakmile krátkodobý účinek proti-programu odezní, přihlásí se naše problémy o to silněji. V takovém případě je důležité zaměřit se na vyřešení kořene svého problému, aby naše špatné pocity a neradost zmizeli.

Pro více článků z oblasti osobního rozvoje navštivte web www.marketahamrlova.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno