Existuje žena, která nemá ráda balzámy na rty? Asi ne. Balzám na rty je nedílnou součástí každé kabelky. Jsou malé, kompaktní a vejdou se opravdu všude. Při dnešních možnostech si můžeš vybrat z nekonečných zástupů výrobců, konzistencí, barev, látek, které obsahují a podobně. Co ale není zrovna nejlepší je to, že občas se stane, že sis koupila výrobek, který tvé rty dělá ještě sušší a popraskanejší než byly a ty musíš balzám aplikovat znovu a znovu aby ses podobným situacím vyhla. To není ten efekt , který by balzám na rty měl dělat.

Co kdybych ti teď řekla, že se můžeš stát výrobce. Ty rozhodneš o konzistenci. Ty si vybereš barvu, která bude pro tebe jako ušitá a ty se rozhodneš, co tvůj balzám bude obsahovat. To zní fajn, ne? Proto ti dnes ukážu, jak si uděláš přírodní barevný balzám na rty.

Budeš potřebovat:

přírodní včelí vosk
bio slunečnicový olej (můžeš použít i panenský olivový olej)
esenciální olej (vybrat si můžeš podle vůně, kterou máš ráda)
rtěnka na rty (stejně jako u esenciálního oleji – barva je pouze na tobě)

Teď ti ukážu, jak si uděláš domácí přírodní balzám. Toto množství by mělo být přibližně na tři balzámy, takže můžeš jeden někomu darovat a pochlubit se, jak jsi šikovná 🙂

Postup:

1. První věc, kterou musíš udělat je nastrouhat si včelí vosk. Pokud máš včelí vosk ve formě malých “lentilek”, ušetříš si čas.

2. Nalej vodu do nejmenšího hrnce, který máš. Na vrch polož další misku, do které budeš postupně přidávat ingredience. Takto budeš tavit produkty, aniž by se spálili nebo jinak znehodnotili.

3. Dříve než voda začne vřít, do vrchní misky přidej 3 čajové lžičky nastrouhaného včelího vosku a 5 čajových lžiček slunečnicového oleje. Vodu pod miskou nech vřít.

4. Když se z vosku a z oleje stane jedna průhledná tekutina, je čas vypnout přívod tepla. Nyní přidáš esenciální olej podle tvého výběru. 5 nebo 6 kapek by mělo být více než dost.

5. Přidej malou část rtěnky podle tvého výběru a míchej dokud rtěnku dokonale nesplyne s ostatními látkami. Barvy můžeš kombinovat a udělat si unikát, který budeš mít jen ty. Samozřejmě, že tento krok můžeš vynechat pokud nechceš barevný balzám.

6. Tvůj výsledný produkt přenes pomocí stříkačky do malých plastových nebo plechových krabiček. Nech ztuhnout několik hodin bez zakrývání nebo vlož do lednice, pro urychlení procesu.

7. Hotovo! Právě sis udělala svůj vlastní balzám na rty, který je zcela přírodní a ochrání tvé rty.

Pokud nechceš použít rtěnku na rty, mám pro tebe i další nápady, jak si můžeš svůj balzám vylepšit. Všechny ingredience se přidávají místo rtěnky, pokud nejde o esenciální oleje.

Kořeněná káva
Pomele kávová zrna a přidej i trošku skořice. Skořice i kávová sedlina při tuhnutí vystoupí na povrch, takže před použitím balzámu je budeš muset z povrchu seškrábat.

Citronový sen
Tady je to opravdu jednoduché. Do tekutého balzámu nastrúhaj trošku citronové kůry a budeš mít svěží citrónový balzám.

Kokosový med
Při této aroma přidej med a kokosový olej. Med se možná oddělí a usadí se na spodu krabičky, ale krásná medová vůně se dostane do ostatních částí.

Skořicová čokoláda
Kakaový prášek, skořice a med vytvoří spolu tmavohnědý balzám, který chutná jako čokoládové koláčky.

Možnosti při vytváření vlastních příchutí nebo barev jsou nekonečné. Při vytváření vlastního balzámu je nejlepší to, že přesně zjistíš, co pro tebe a tvé rty funguje nejlépe. Už sis někdy zkoušela udělat vlastní balzám a máš nějaké typy na skvělé příchutě? Určitě se s námi poděl. Máš nějaké otázky ohledně výroby? Zeptej se pod článkem.

1 komentář

  1. Dobrý den, můžete mi poradit, jak strouháte vosk, pokud ho už nemáte v lentilkách? Mám jej v kilových blocích a nejde ani ukrojit, natož nastrouhat. Děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno