Párů, které by rády založily rodinu, ale nemohou otěhotnět, v posledních letech výrazně přibylo. Neobejdou se bez darované spermie, nebo vajíčka. Je to i váš případ a zvažujete možnost umělého oplodnění? Pak se vám budou hodit následující informace.

 

Kdy je zapotřebí cizí vajíčko?

Darování vajíček je zapotřebí u žen, které vajíčka neprodukují, produkují ve velmi špatné kvalitě, případně u nich nedochází ke správnému vývoji či trpí závažným genetickým onemocněním s možným dopadem na vývoj plodu. Vajíčka od dárkyň často potřebují také ženy trpící předčasným ovariálním selháním a ty, které absolvovaly náročnou chemoterapii při léčbě nádoru.

 

Kdy je zapotřebí darované sperma?

Darování spermatu může vyřešit otěhotnění u páru, který má s početím problém kvůli nedostatečné kvalitě, vrozených či získaných poruch spermií, ale také genetické zátěže a onkologické léčby.

 

Jak na dárce pohlíží česká legislativa?

V České republice je darování vajíček i spermií legální. Dárci tak činí dobrovolně, mohou si svůj záměr kdykoliv rozmyslet proces nepodstoupit a je jim zaručena anonymita.

Dárci pohlavních buněk nedostávají zaplaceno, ale jsou jim kompenzovány prokazatelně vynaložené výdaje, které s darováním souvisí.

Dárci jsou vybíráni pečlivě, na základě přísných vstupních kritérií a mnoha zdravotních kontrol včetně genetického vyšetření.

 

Úspěšnost a rizika

V případě umělých oplodnění s darovanými pohlavními buňkami je úspěšnost poměrně vysoká. Specializovaná IVF centra uvádí 65 – 70 % na jeden léčebný cyklus. Riziko ukončení těhotenství potratem se pohybuje kolem 12 – 15 %. Zhruba 20 – 30 % těhotenství je vícečetných.

Další informace vám ochotně poskytnou pracovníci vybrané kliniky asistované reprodukce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno