Svatba je přežitek!
Znáte to. Setkají se dva mladí lidé, chvíli spolu chodí a po čase se rozhodnou spolu žít. Následuje svatba a založení rodiny a samozřejmě společné bydlení pod jednou střechou. Je to klasika. Dělali to tak naši rodiče a také jejich rodiče … Ale dnes může být všechno jinak. Trendem dnešní doby je soužití dvou lidí bez manželského svazku. Muž a žena žijí spolu pod jednou střechou, vybudují si společnou domácnost, založí si rodinu. Žijí spolu jako druh a družka av tomto vztahu bez větších problémů přežijí i celý život.
Nový trend, nový fenomén doby!
Když si už společnost začala zvykat na tento trend, hlavně z řad dříve narozených, přichází k nám nový fenomén pojmenován MINGLE vztah. Výraz “Mingle” vznikl spojením dvou anglických výrazů a to “married” a “single”. Married jako v manželství a single jako svobodný / á. Spojením těchto dvou významů vzniká něco naprosto protichůdné, ale zdá se že ne nemožné. Dvojice spolu chodí, později se mohou stát i manžely, ale nesdílejí společnou domácnost. Ani muž, ani žena se nechce vzdát svého soukromí, zaběhlých zvyků a života svobodného člověka. Přesto že je tento životní styl zvláštní, až ulítlý, může dvojici fungovat docela dobře.
Mít u sebe spolehlivého a milujícího partnera, moci se mu svěřit, trávit společnou dovolenou, nebo chodit za kulturou. Sdílet s ním intimní život a přesto se nemuset obávat hádky, když znovu přijde pozdě z práce, nebo vysvětlovat za co utratil peníze.
Plusy a mínusy mingle vztahu
(ZDROJ : ŽENA.SK Autor: Radomír)
Na první pohled má mingle vztah samé výhody. Oba partneři mají dostatek životního prostoru, denní rytmus si přizpůsobují podle sebe, neomezují se. Nemusejí mít od nikoho žádný souhlas, když si chtějí koupit něco drahého nebo odcestovat. Bylo zjištěno, že u mingle partnerů se projevuje méně psychosomatických onemocnění, které vznikají v důsledku potiskovaného hněvu a frustrace ze vzájemných hádek jako např. v manželství. Výhodou mingle je i to, že partneři mohou zachovat jistou dávku nezávislosti, věnovat se naplno svým koníčkům a přátelům, ale především jim vztah nezevšední. Čas tráví společně plánovitě, aktivně si na sebe hledají čas a tím pádem se na sebe těší.
Všechno má svůj rub i líc. Takový závazek není nejideálnější, pokud mají partneři spolu dítě, protože mu neposkytují vzor, jak překonávat partnerské krize, jak se smiřovat, jak překlenout složité období. Další nevýhodou mingle vztahu je riziko, že když přijde životní krize, pokud se nedaří v práci, přijde těžké onemocnění nebo stáří, partner se může z mingle vztahu jednodušší vytratit a izolovat. Takový vztah je i velmi náročný na důvěru a vzájemnou toleranci. Proto psychologové zpochybňují dlouhodobou stabilitu takového vztahu. Společné soužití je jednou z věcí, které prověří, jak pevný vztah opravdu je. Může se vám totiž velmi snadno stát, že jste s někým dlouhá léta, ale znáte ho pouze z romantických procházek, večeří a divadelních představení a tedy z kritických a zátěžových situací partnera vlastně neznáte.
Pro koho je dobrým řešením?
Mingle trend může být vcelku pozitivním řešením pro osamělé seniory, ale je i vhodným prostředím pro ženy, které žily v ponižujícím manželství. Pokud žena roky nuceně tolerovala manželovu nespolehlivost, milenky, závislost na alkoholu či nebodaj domácí násilí a podařilo se jí osvobodit se z takového vztahu, je pochopitelná její ostražitost a opatrnost při navazování nového vztahu. V takovém případě je tento způsob soužití pro ni ochranou před novým