Možná jste už někdy přemýšleli nad tím, na co máte talent. A možná vás to ještě nikdy nenapadlo. V tom případě pro vás bude přínosem tento článek, který vám prozradí, jaké otázky si položit, abyste svůj talent snáze poznali.
Jaký je váš potenciál
Spousta lidí v dospělosti investuje do poznání toho, co jim nejde, co neumí a co jim zkrátka a jednoduše nepřináší žádnou radost a potěšení. Často se totiž snažíme zdokonalit právě ty dovednosti, v nichž nevynikáme. Místo toho, abychom se soustředili na ty činnosti, které nám jdou lépe.
Možná jste se s podobným přístupem setkali už v dětství. Například vám nedělaly problém cizí jazyky, ale s matematikou jste bojovali. A rodiče vás vedli k tomu, abyste tedy cizí jazyky dále nerozvíjeli a místo toho se zaměřili právě na zlepšení matematiky.
Kvůli tomuto nastavení máme i v dospělosti tendenci pokládat za samozřejmé to, co nám jde. A naopak případné nedostatky ještě více zveličovat.
TIP: Zajímá vás více o tom, jak zjistit osobní talent? Přihlaste se na kurz koučinku.
Jak odhalit svůj talent
Neexistuje nikdo, kdo by se narodil výjimečnější než ostatní. Všichni, kteří jsou v nějaké činnosti opravdu dobří, se do tohoto stavu museli vypracovat. Například Jaromír Jágr se nenarodil s hokejkou v ruce. Jeho talent vykrystalizoval díky tomu, kolik času a úsilí do hraní hokeje věnoval.
Abyste dokázali svůj osobní talent lépe odhalit, mohou vám být vodítkem některé otázky. Zkuste si na několik z nich odpovědět. Při jaké činnosti máte tendenci ztrácet pojem o čase? Jaká činnost vás bavila v dětství? Co jste ochotni dělat i zadarmo? Čemu se budete věnovat, i když to někdy bude znamenat bolest a nepohodu?
Vznik talentu má několik fází
V některých zdrojích je vznik talentu rozdělen do několika fází. Nejprve musí dojít k zažehnutí motivace, například v momentě, kdy dojde k propojení vaší identity s vysoce výkonným člověkem či skupinou. V tuto chvíli přijímáme myšlenku, že můžeme být jako oni a objevuje se zapálení pro danou činnost.
Poté rozvoj talentu pokračuje hodinami intenzivního cvičení v zóně takzvaného sweet spotu. Jedná se o oblast na hraně našich stávajících schopností, v rámci níž se zrychluje naše schopnost učení se.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.