S vlhkým a studeným počasím se zvyšuje riziko onemocnění. Většinou jde o běžné nachlazení virového původu. Pro viry je otevřenou branou do našeho těla oslabený organismus. Jeho sníženou obranyschopnost může způsobit i podchlazení. Proto je velmi důležité umět se do zimy správně obléci.

Ne všichni jsme stejně citliví na zimu a chlad. Někdo běhá v krátkém tričku i při minusových teplotách a jiný už při nule na teploměru nevystrčí nos z domu. No ani ti největší zimomřivci by neměly zůstávat v chladné dny zavřeni uvnitř. Čistý vzduch a denní světlo jsou totiž pro dobré psychické a fyzické zdraví nezbytné. Podchlazení hrozí už i při teplotách kolem nuly, když je vlhko a fouká studený vítr. O to více je třeba se chránit při minusových teplotách. Proto nikdy nevycházejte z domu bez rukavic, šály a čepice. Obzvláště důkladně chraňte před chladem děti a kojence. Vzhledem k malému tělesnému objemu se jejich organismus zchladí velmi rychle. U dětí proto častěji kontrolujte, zda mají teplé ruce, bříško a záda. Při minusových teplotách by miminka v kočárku měly být důkladně zabalené do teplé přikrývky, jedině tvář zůstává volná.

Jednoduchý a efektivní způsob oblékání v zimě je takzvaný cibulový neboli vrstvení oděvů. Do mrazu se oblékněte jako cibule, dát si na sebe několik vrstev oblečení, od spodního tílka, přes košili a pulovr, až po sako a teplý kabát a při vstupu dovnitř do tepla jednotlivé vrstvy postupně podle potřeby odkládat. Důležitý je také dostatečně volný oděv, protože těsné oblečení brání průtoku krve a na neprokrvených částech těla se mohou tvořit omrzliny.

Pozor na pocení. Zejména při procházkách za nákupy se střídavě přechází z chladu do tepla a naopak, přičemž v přetopených obchodech se člověk snadno zpotí. Pot se vsákne do tílka a vlhké tílko neustále chladí. Mokrý oděv rychleji odebírá tělu teplo, takže i rychleji začne mrznout. Při činnostech, kde předpokládáme zvýšené pocení, si proto neoblékáme přímo na tělo bavlněné věci, neboť bavlna v sobě drží vlhko. Při sportování, cyklistice, běhu a podobných aktivitách ve venkovním prostředí si oblékněte funkční prádlo určené pro tento účel. Vyrábí se ze speciálních fleesových látek, které jsou prodyšné, neuchovávají vodu a dobře hřejí.

Nezapomínejte ani na teplou čepici, protože až 50 procent tepla odchází právě přes hlavu. Nejrychleji mrznou uši, ruce a nohy. Ne nadarmo se říká, že prochladnout lze nejdříve od nohou. V zimě proto nosíme teplé ponožky a nepromokavou teplou obuv s tlustou podrážkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno