Cukrovky celosvětově přibývá, přičemž onemocnění se nevyhýbá ani těhotným ženám. Symptomy jsou obdobné jako u jiných pacientů, objevují se záchvaty takzvaného vlčího hladu a častá žízeň, která umí potrápit i v noci.
Chronické onemocnění s intolerancí glukózy se u těhotných nazývá gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka. Onemocnění se často bagatelizuje, protože případů je stále více, ale vážné následky hrozí ženě i dítěti. Co značí tato diagnóza a jaké jsou faktory vzniku a léčba?
Co je gestační diabetes
Gestační diabetes mellitus (GDM) neboli těhotenská cukrovka je onemocnění, kdy dochází k poruše metabolismu glukózy v různých stupních během těhotenství. Test se v Česku zdarma provádí v 2. trimestru v období od 24. do 28. týdne těhotenství. O tom, v jakém stádiu vývoje je právě plod, lze sledovat v těhotenské kalkulačce. Povětšinou tento typ cukrovky zmizí po porodu a období šestinedělí. Z toho mnohé ženy usuzují, že se nejedná o závažný stav a často onemocnění podceňují, následky ale mohou být i fatální.
Při rodinné anamnéze i nadváze
Kterým ženám hrozí těhotenská cukrovka? U těhotných dochází ke zvýšené hladině některých hormonů, které blokují metabolizování glukózy inzulínem. Nejčastěji se objevuje u žen starších 35 let nebo u těch, které mají cukrovku 2. typu v rodině. Často dochází k rozvinutí tohoto onemocnění při nadváze nebo obezitě, při diagnostikovaném vysokém krevním tlaku nebo při syndromu polycystických vaječníků. Ojedinělé není ani onemocnění při vícečetných těhotenstvích.
Léčba a rizika onemocnění
Cukrovka není jen o chuti na sladké, o neustálém hladu či o časté žízni. Musí být diagnostikována pomocí krevních testů a potvrzena lékařem, který doporučí léčbu v podobě změny životního stylu a jídelníčku. Dieta sestává z potravin s nízkým glykemickým indexem, musí se vyloučit potraviny obsahující cukry. Kromě diety je potřeba i pravidelného pohybu.
Při farmakologické léčbě se podává inzulín, každodenně je nutné kontrolovat glykémii. Léčba je nutná, protože jinak hrozí makrosomie plodu, což je nadměrná poporodní hmotnost dítěte. V ohrožení je matka, ale též dítě novorozeneckou hypoglykémií. V polovině případů hrozí ženám rozvoj cukrovky 2. typu v pozdějších letech, u dětí se může rozvinout cukrovka v pubertě, kromě toho se může projevit nadváha nebo obezita.