Dokonalý make up, nápaditý účes, trendový outfit, ale stále to není ono. Dokonalou tečkou za celým vzezřením je vůně, která ti dodá sebevědomí. Jak se však vyznat v tomto komplikovaném světě voňavých flakónek a lahviček? Zjisti jak si vybrat správnou vůni – přečti si tento stručný manuál základních termínů a tipů jak vytěžit z tvé vůně maximum.

perfume-144546_1280

Základní rozdělení

1. Parfém (parfém) obsahuje 15 až 30% kompozice v koncentrovaném lihu. Vyznačuje se vysokou cenou a je vyráběn výhradně specializovanými výrobci čímž je spojován s luxusem a není vhodný pro běžné denní nošení. Výdrž činí cca 6-8 hodin.

2. Parfémovaná voda (Eau de Parfum – EdP) obsahuje 8 až 15% kompozice v přibližně 85 až 90% lihu. Kvůli snadnější koncentraci vůně je vhodná pro denní nošení.

3. Toaletní voda (Eau de Toilette – EdT) obsahuje 4 až 8% kompozice v cca 80% lihu. Nižší koncentrace vonných látek ji předurčuje pro běžné nošení, např. do práce nebo do školy. Výdrž je kolem tří hodin.

4. Kolínská voda (Eau de Cologne – EdC) obsahuje 3 až 5% kompozice v cca 70% lihu. Často je označována i jako voda po holení.

Jakou vůni si vybrat?

Neexistují univerzální pravidla jak vybrat vůni. Vždy se řiď svými pocity, náladou a vlastní osobností. Při výběru se můžeš setkat s následujícími kritérii:

1. Preferovaná vůně

Kolik lidí, tolik chutí. Platí to i o vůních. Některé z nás mají rády výraznější kořenité vůně, jiné lehčí květinové, či svěží citrusové.

kořenité – vhodné na večer a chladnější roční období, základ tvoří nejčastěji vanilka
květinové – jemné, romantické vůně vhodné pro denní i večerní nošení, kde základ tvoří např. jasmín, růže, konvalinka …
citrusové – lehké vůně ideální pro teplejší dny, kde citrusy přidávají na svěžesti
feromonové – feromony jsou látky, které jsou obecně považovány za nástroj zvyšování atraktivity u opačného pohlaví

2. Příležitost

Směrodatná však může být příležitost, na kterou se chystáme:

obchodní jednání – variantně kořenitější vůně, které nabývají pocit dominance a sebevědomí
rande či setkání s přáteli – zaměř se na lehčí květinové a ovocné vůně, které evokují ve druhém intimitu a důvěru
společenská příležitost – volba by měla padnout na jemnější vůně, v tvém okolí se budou pravděpodobně pohybovat i jiní lidé, aby nedošlo k nepříjemnému překrývání a mixování vůní

3. Osobnost

Každá z nás je jedinečná osobnost. Máme jisté preference v práci, v životním stylu, módě … platí to i při vůních. Sportovkyně často sahají po dynamických citrusových, romantické duše po jemných květinových, dobrodružné typy po orientálních vůních. Ať už patříš k jakékoliv skupině, věz, že stačí poslouchat svůj vnitřní hlas a najdeš tu pravou vůni.

Jak skladovat tvou vůni?

Skladujte svou oblíbenou vůni při pokojové teplotě a na tmavém místě mimo přímého slunečního záření. Pokud zaznamenáte, že tvá vůně začala měnit barvu, kolem rozprašovače se objevily usazeniny, cítit silný alkoholový závan, pravděpodobně je tvá vůně na konci své pouti a měla by si ji nasměrovat rovnou do koše.

Kam aplikovat vůni?

Aby ti vůně co nejdéle vydržela aplikuj ji na pulsní body aby se vůně pěkně rozvinula. Zaměř se na vnitřní stranu zápěstí, místo za ušima, krční tepnu a spánky. Nepomíjejž ani vlasy, kde každým pohybem ucítil nový závan vůně. Pro větší intenzitu a dlouhotrvající vůni používej tělová mléka, krémy, deodoranty ze stejné řady jako je tvůj parfém.

Ať je tvá oblíbená vůně jakákoli, věz, že vyjadřuje tvou jedinečnou osobnost a napoví ostatním hodně. Při výběru poslouchej své instinkty, které tě nikdy nezklamou.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno