Vyzkoušeli byste rádi jógu, ale nevíte jaký typ si vlastně vybrat? Jógová studia dnes nabízí tolik jógových technik, že se v tom ztrácí nejen začátečníci. Co si od jógy slibujete? Snažíte se odreagovat, zlepšit kondičku anebo unavit, abyste mohli v noci konečně klidně a rychle usnout? Seznámíme vás s nejpopulárnějšími  styly jógy západních Evropanů a vysvětlíme, pro koho jsou nejvhodnější. Čtěte dál!

 

Co se za jógou skrývá?

Jóga je harmonické cvičení, které skvěle otuží a zároveň uklidní. Lásku, po které neustále voláme a toužíme a mnohdy nenacházíme, možná naleznete pomocí jógy v sobě samotných.

Je důležité zmínit, že se nejedná o žádné náboženství či sektu. Jóga je prastaré indické, filozofické a meditační cvičení. Bohužel na Západě jsme ji pojali převážně jako nový styl fyzického cvičení a vnímáme jí spíše jako aktuální trend.

Pouze člověk, který si o józe nastuduje i teorii, může pochopit jógu jako celek, spojení těla i duše. Nicméně, i kdyby vás nepřitahovalo hlubší poznání jógy, doporučujeme ji cvičit už jen pro její příznivý vliv na fyzické zdraví a zlepšení kondice.

 

Oblíbené styly jógy

* Hathajóga

Necvičili jste již delší dobu a máte pocit, že vaše kondice je na bodu mrazu? Pak je hatha jóga to pravé. Cviky jsou prováděny pomalu, takže si vědomě protáhnete a zpevníte celé tělo. Je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Pomůže vám poznat  vaše fyzické limity a možnosti. Uvolníte ztuhlé části těla, naučíte se správné a zdravé provedení pozic a držení těla. Zaměříte se také na práci s dechem a uvolníte svou mysl pomocí relaxace. Naučíte se pracovat se svým tělem, respektovat a navázat s tělem i s myslí laskavý kontakt.

 

* Power jóga

Jste zaběhnutý sportovec a očekáváte od cvičení maximální fyzický výkon? Pak je power jóga pro vás to pravé. Je vhodná pro všechny, kteří touží zhubnout nebo si zpevnit postavu. Při této lekci se příjemně zapotíte a posilníte vnitřní i vnější svaly.

Power jóga není “přísná” v pravidlech a filozofickém pojetí, je tedy opakem klasické jógy. Cvičíte v rychlém a dynamickém tempu, pozice provádíte v několika sekvencích a každá z nich se věnuje určité tělesné partii.

 

*Kundaliní jóga

Potřebujete do svého života vnést pořádnou dávku energie, chcete si zlepšit imunitu nebo uvolnit a procvičit zatuhlá záda? Nenechte se zmást názvem “kundaliní”. V jogínském překladu totiž znamená “stočený had”. Tento symbol poukazuje na probouzení energie, která stoupá podél naší páteře napříč celým tělem, stejně jako u zmiňovaného hada.

Cvičení je rytmické a dynamické, pracuje se s čakrami a dráhami, jimiž proudí energie. Klade důraz na dechová cvičení, meditace a zpívání manter, které pomocí zvukových vibrací harmonizují tělo i mysl.

 

*Lunch jóga

Vracíte se z práce domů přetažení a vaše mysl neumí vypnout a soustředit se na jiné věci než pracovní úkoly? Lunch jóga je skvělým způsobem, jak pro sebe udělat během dne něco navíc a odlehčit situace, ve kterých máme sklony vše dramatizovat.

Lekce mohou mít pokaždé jiné téma a zaměřovat se na konkrétní problémy. Setkáte se například s cvičením pro posílení páteře, aktivujete trávicí ústrojí nebo otevřete kyčle. Opět se zaměříte na propojení pozornosti dechu a vnitřní koncentrace.

 

* Sivananda jóga

Jste se sebou spokojeni a chcete se zaměřit na zachování současného stavu zdraví v souladu s vaší myslí?

Sivananda jóga vychází z principů hatha jógy a je založena na 5 principech:

  1. Cvičení pozic
  2. Dechová cvičení
  3. Zdravá strava
  4. Pozitivní myšlení
  5. Relaxace a meditace

Lekce se skládají z 12 základních pozic, které zahřejí organismus a otevírají energetické kanály. Pomůže odbourat potíže s páteří, posílíte kosti, stimulujete krevní oběh, naučí vás hluboké meditaci, chamtování (zpívání) a dechovým cvičení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno