I když korková podlahová krytina existuje už mnoho desetiletí, v poslední době se výrazně dostala do módy díky skutečnosti, že se jedná o ekologický materiál z obnovitelných zdrojů, který je možné použít bez pocitu viny (na rozdíl od kvalitního tvrdého dřeva ze starých stromů či z tropických deštných pralesů). Korek se získává z kůry korkového dubu, přičemž se pravidelně se sklízí ze živých stromů. Při výrobě podlahových krytin se korek mele, lisuje a formuje do plátů (tabulí) spojených pryskyřicemi. Korková podlahová krytina má samozřejmě mnoho výhod a díky své oblibě začala být používána téměř kdekoli v době, včetně míst, kde není tou nejlepší volbou. Proto je důležité se seznámit s níže uvedenými charakteristikami korku, než učiníte rozhodnutí.
Výhody:
Korek má měkký povrch podobající se polstrování, takže k jeho nejlepším stránkám patří skutečnost, že je tak poddajný a příjemný pro nohy; kvůli tomu je korek oblíbeným materiálem v místnostech, kde lidé dlouhou dobu stojí, např. v kuchyni. Měkký povrch korkové podlahy může působit jako jakási ochrana při zakopnutí a pádu, proto se jedná o skvělou volbu do dětských pokojů a pro starší lidi náchylné k pádům. Také je to dobrá izolace; vnitřek korku je tvořen miliony maličkých vzduchových komůrek, které působí jako bariéra proti přenosu hluku; místnost s korkovou podlahou omezuje přenášení hluku skrz podlahu na strop pod ní. Korková podlahová krytina Vám také pomůže ušetřit za topení či v létě za klimatizaci; tatáž vlastnost, která tlumí hluk, také omezuje přenos tepla do místnosti v létě nebo ven z ní v zimě. Vynikající věcí na korku je, že podlahu z něj je možné opakovaně znovu povrchově ošetřit, tak jako masivní dřevo, aby získala nový čerstvý vzhled; to zahrnuje obroušení povrchu korku i se všemi nedokonalostmi, jeho namoření a nanesení nových nátěrů; to je možné provést několikrát v závislosti na tloušťce materiálu. Korek je hypoalergenní; na rozdíl od plošného připevněného koberce má tendenci odpuzovat prach, chlupy a další malé částice ze svého povrchu; také je snazší jeho čištění, díky čemuž korkové podlahy přispívají k lepší kvalitě vzduchu v interiérech. Korek má antimikrobiální vlastnosti a obsahuje vosku podobnou látku suberin, která má přirozenou vlastnost odpuzovat drobnou havěť a hmyz; díky tomu jsou korkové podlahy odolné vůči růstu a zamoření těmito organismy, čímž přispívají k zdravějšímu prostředí. Korek je ekologický, zcela přírodní a snadno obnovitelný materiál; vyrábí se z kůry korkového dubu a sklízí bez poškození stromu, na kterém korková kůra každých pár let doroste; korek je také biologicky rozložitelný. Korek má snadnou údržbu; když je správně instalována a ošetřena několika vrstvami kvalitního bariérového nátěru proti vodě, má korková krytina poměrně snadnou péči; vyžaduje pouze pravidelné zametání či vysávání, aby byly odstraněny drobné částice nečistot a písku; kromě toho je nutné vytírat rozlité tekutiny, aby nedošlo ke vzniku skvrn.
Nevýhody:
Korková krytina je náchylná k poškození, takže to není vhodný materiál, pokud chcete mít dokonalou podlahu bez poskvrnky; korek je velmi měkký materiál, takže i když je příjemný pro bosé nohy, podlahy z něj jsou náchylné k poškození; pokud na něj spadne ostrý předmět, může ho propíchnout, stejně tak jako nohy židlí a nábytku; také vysoké podpatky, pokud nejsou vybaveny odpovídajícími podložkami, mohou způsobit díry v povrchu podlahy; a dokonce i malé částice nečistot mohou působit jako smirkový papír a časem poškodit povrch materiálu. Pokud máte velmi těžký nábytek či domácí spotřebiče, pak hrozí, že se trvale zaboří do korkové podlahy; to způsobí promáčknutí materiálu, ale také bude později velmi obtížné tyto kusy přesunout, ať už kvůli čištění nebo reorganizaci nábytku; to však do určité míry můžete kompenzovat použitím podložky pod nábytek a postavením velkých kusů na dřevěné desky apod., např. v kuchyni můžete ledničku postavit na překližkovou podložku položenou na korek
škrábance od kočičích a psích drápů jsou další problém; mohou se začít objevovat téměř hned po nainstalování krytiny, především v případě větších a těžších psů; při tom může pomoct, když budou mít drápy stále zastřižené, ale i tak musíte počítat s tím, že domácí mazlíčci budou korkovou podlahu poškozovat. Další záležitost přestavuje voda; ošetření korku sice vytváří neviditelnou bariéru na jeho povrchu a tím i jakousi ochranu, ale ani tento nátěr není dokonalý, a pokud dojde k zaplavení místnosti, podlahový materiál se nejspíš zkroutí a změní barvu; vysoká vlhkost také může vést ke zkroucení či nabobtnání korku, a tím odlepování dlaždic sluneční světlo může časem vést k vyblednutí korku; pokud na korek denně dopadají přímé sluneční paprsky, opět může dojít ke změně barvy, takže úsek podlahy pak bude mít jiný odstín než okolí; tomu můžete předejít chráněním před slunečním světlem závěsy či žaluziemi, ale je přitom potřeba stálá bdělost a péče.
Přemýšlíte nad podlahou z korku? Podlahy z korku si můžete prohlédnout v showroomech společnosti Supellex – svět podlah s.r.o. https://www.supellex.cz.