Svatba je jedním z nejdůležitějších okamžiků života. Měla by být nezapomenutelná, plná štěstí, lásky a pohody. Aby svatební den probíhal bez problémů, je potřeba velká spousta zařizování, vyjednávání a starostí. Jak si zařídit dokonalý svatební den, co vše bude potřeba a jak postupovat, se dočtete v následujícím článku.
Začít včas
S přípravou svatby je spojeno velké zařizování, aby přípravy nebyly hektické a zmatené, vyplatí se začít s velkým časovým předstihem, ideální je rok před samotným obřadem. Pokud se začne s přípravami s takovým předstihem, bude čas si v klidu promluvit s partnerem, jaké má představy a co by si přál.
Začít včas souvisí také s výběrem termínu. Oblíbená místa bývají často zarezervována několik měsíců dopředu. Většina matrik data obřadů vypisuje na podzim a nejlepší data jsou velmi rychle zabrána. Mohlo by se tak stát, že se obřad bude konat v 16 hodin někdy v týdnu.
Místo pro svatební hostinu
Svatební hostinu lze uspořádat na celé řadě míst. Pro hostinu můžete zvolit formální místo, např. lovecké zámečky, kongresové centrum hotelového komplexu, nebo místo neformální jako je loď, zámecká zahrada nebo chata u jezera.
Rozpočet
Jedním z nedůležitějších krků, od kterého se pak odvíjí celková podoba svatby, je rozpočet. Je důležité přesně vědět, kolik bude d stavby investováno a vést si při zařizování důkladnou dokumentaci. Na vytvoření rozpočtu j dobré využít služeb svatební agentury nebo online programů, které pomáhají se sestavením i dodržováním.
Papírování
Ani svatba se neobejde bez potřebné administrace. Jedná se o vyplnění dotazníku o uzavření manželství. Za vyřízení žádost je většinou poplatek 1000 Kč, v případě konání obřadu v místě bydliště tento poplatek odpadá. Pokud se bude obřad konat na netradičním místě je potřeba vyplnit žádost o povolené manželství na jiném místě.
Svědci, družičky a hosté
Všechny svatby nemusí být o 100 hostech, ale na každé svatbě musí být dva svědci. Většinou to bývají lidé blízcí snoubencům, je tedy potřeba se zeptat vybraných, zda budou ochotni svatbu dosvědčit. V České republice se tradice družiček příliš nedodržuje, ale pokud by měly být na svatbě, je bude potřeba včas upozornit.
S tím souvisí i rozeslání pozvánek, měly by být odeslány v dostatečném časovém předstihu. Sestavení zasedacího pořádku, dostatečně velký prostor pro hostinu, množství jídla na hostině. Pokud obřad a hostina nebudou v jednom místě, je nutné zařídit odvoz hostů na potřebná místa.
Svatební šaty
Nevěsta by měla být ve svatební den tou nejkrásnější, a velmi tomu napomáhají svatební šaty. Ty by měly přesně odpovídat představám nevěsty, proto jejich výběr není vždy jednoduchý. Obnáší to několik návštěv svatebních salonů, než se najdou ty pravé. Nabízí se možnost
- zakoupení svatebních šatů
- půjčení svatebních šatů v salónu
- ušití přímo na míru
Cenově výhodné je půjčení, ovšem ušité šaty na míru jsou pak nezapomenutelné. S vybíráním šatů samozřejmě souvisí i výběr obleku pro ženicha, to ovšem nebývá tak náročné. Přeci jen u obleků není tolik možných variant, jako u šatů.
Důležité položky
Termín, místo a blízké osoby, to je základ každé svatby, ale je potřeba dalších věcí, které dělají svatbu svatbou. Například snubní prstýnky, bez kterých by nebyl obřad vůbec možný, výběr svatební kytice a další
- Objednání hudby
- Objednání fotografa, kameramana
- Objednat svatební dort
- Zajistit nevěstě kadeřníka a vizážistu
- Mít v pořádku doklady totožnosti
- Zajistit svatební výzdobu
Svatební den
Ideálním řešením je si najmout svatebního koordinátora. Ten se ujme organizace hostů při obřadu, fotografování nebo řazení. Bude komunikovat s dodavateli, oddávajícím. Ohlídá časový harmonogram. Ten je velice důležitý, díky tomu nebude na nic zapomenuto a vše bude probíhat hladce.
- Strojení nevěsty a ženicha
- Dovezení svatebního dortu a kytice
- Příjezd hostů, svědků a družiček
- Svatební průvod, přesun k místu svatebního obřadu
- Sňatek
- Gratulace, fotografování
- Zahájení svatební tabule
- Zvyky
- Zábava, oslava
Mezi tradiční české svatební zvyky patří rozbíjení talíře a společný úklid střepů, společná polévka, házení rýže, koule na noze, chomout nebo společné rozkrojení svatebního dortu.