A je to tady. Zima, období, kdy jsme všichni náchylnější k nemocem, je nám zima i ve třech svetrech a vzhledem k nedostatku světla a slunečních paprsků není ani naše nálada nejlepší. Navíc se nám nechce nic dělat a nejraději bychom lenošili u televize s pytlíkem chipsů. Co ale dělat, abychom i si zimní období užili?

Udělat pro sebe můžeme hned několik jednoduchých věcí, které budou mít na náš celkový stav velké účinky.

 

  1. Jídlo je důležité
    Ideální pro toto období jsou luštěniny, z nichž můžeme připravit polévku, kaši nebo přílohu k masu, ale i třeba pomazánku na chleba a které pomohou našemu tělu se zahřát, dodají mu energii a také dostatek vlákniny. Dalším, co by na našem stole nemělo v zimě chybět, jsou teplé kaše připravené na sladko nebo naopak na slaný způsob. Ideální jsou jáhlové, pohankové nebo ovesné kaše, které můžeme doplnit kořením jako je skořice, muškátový oříšek nebo hřebíček. Díky tomu, že budeme snídat teplou kaši se nám ráno rozproudí střeva, a navíc nás pořádně zevnitř zahřejí. Do jídelníčku bychom měli zařadit také kvašené zelí a další fermentované potraviny, ořechy, kořenovou zeleninu, kterou můžeme péct v troubě a podávat například s rýží.

 

  1. Vitamin D3

Nedostatek světla a slunečních paprsků má za příčinu to, že naše tělo nemá tolik vitaminu D3, kolik jej potřebuje. A k čemu je vlastně tolik, potřeba? Vitamin D3 působí protizánětlivě a protivirově, reguluje hladinu vápníku v těle, pomáhá ke správnému fungování našeho hormonálního i kardiovaskulárního systému, reguluje naše nervové procesy a mnoho dalšího. V neposlední řadě ale také přispívá ke zlepšení nálady, takže pokud jej máme v těle málo, není divu, že jsme pořád naštvaní, unavení a máme sklony k takzvaným depkám nebo dokonce opravdovým depresím. Abychom se tomu vyhnuli, měli bychom doplňovat potřebné množství vitaminu D3 za pomoci potravin na něj bohatých, jako jsou tučné ryby, vejce nebo ořechy a také ve formě doplňků stravy.

 

  1. Pohyb
    Nedílnou součástí našeho života, a to i v zimě, by měl být pohyb na čerstvém vzduchu. Není potřeba uběhnout maraton nebo plavat v ledové vodě, stačí každodenní procházka na čerstvém vzduchu. Ideální motivací k chůzi jsou různé aplikace, kde je vidět počet kroků, přepočítáno na kalorie, kterých jsme se díky tomu zbavili a člověk si v nich jednoduše zkontroluje historii svého zlepšení, což udělá radost i největšímu peciválovi. Pohyb na čerstvém vzduchu posílí naši imunitu, rozhodně zahřeje a také dodá dobrou náladu. Navíc díky pobytu venku budeme alespoň trochu otužilejší a odolnější.

 

Recept Pohanková kaše s ovocem a ořechy

(4 porce) – 1 porce 250g

 

Ingredience:

200 g pohanky Menu Gold

400 ml mléka

100 g medu

80 g másla

100 g hrušek

100 g sušených meruněk

80 g pekanových ořechů

špetka soli

 

Postup:

Do vroucího mléka se špetkou soli vsypeme propláchnutou pohanku a uvaříme do měkka. Do hotové pohanky vmícháme med, máslo, na drobné kostky nakrájené oloupané hrušky, část meruněk nakrájených na menší kousky. Vše spolu krátce povaříme. Podáváme ozdobené sušenými meruňkami a pekanovými ořechy.

Náš tip: během vaření můžeme přidat špetku skořice.

 

Produkty

MaxiVita Herbal Horký nápoj zázvor, 70 Kč

Menu Gold čočka Berglinsen, 36,90 Kč

Menu Gold jáhly, 29,90 Kč

Menu Gold pohanka, 30,90 Kč

Menu Gold rýže Basmati, 76,90 Kč

Basilur černý čaj, 192 Kč/ caje-mixtee.cz

Vitar EKO Friendly vitamin D3, 199,90 Kč

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno