Říkáte si, že není nic, co byste o skle nevěděli? Přinášíme vám největší zajímavosti o skle, které vás pobaví. Dozvíte se, jaké skleněné dárky se objevují na trhu, kdy a jak sklo vzniklo a k čemu všemu se dá použít. Budete překvapeni, jak nás sklo denně obklopuje.

1) Zmínka o prvním skle sahá až do 3. tisíciletí před našim letopočtem. V této době bylo v Mezopotámii objeveno první sklo. Nejednalo se však o průzračné sklo, jak jej známe dnes. Sklo bylo v této době tak znečištěné, že přes něj téměř nebylo vidět a používalo se výhradně na tvorbu korálků.

2) Víte, z čeho je sklo vyrobeno? Jedná se o křemík, který je rozdrcen na jemný písek. Následně se k němu přidávají další příměsi kovů, také například vápno a tím vzniká sklářský kmen. Dalším krokem je rozehřátí kmenu při velmi vysokých teplotách a vytvoření tekuté hmoty.

3) Existuje několik druhů skla, kam patří například zmíněné křemenné. Ve sklářském průmyslu však najdete také sodné, olovnaté, draselné nebo borokřemičité sklo.

4) Určitě znáte spoustu předmětů, které se ze skla vyrábí. Nejčastěji mezi ně patří láhve, sklenice nebo třeba okna a další součástí bydlení. Věděli jste však, že existují také fotodárky ze skla. Potěšit své blízké tak můžete například originální skleněnou deskou s fotografií.

5) Zajímavou a zároveň šokující informací je existence lidí, kteří patří k pojídačům skla. Přitom se říká, že pokud omylem sníte kousek skla, musíte si rychle dát například kysané zelí, které sklo obalí a vy se tak můžete vyhnout poranění vnitřních orgánů.

6) Věděli jste, že sklo patří k nejlépe recyklovatelným materiálům? Sklo je pevný a stabilní materiál, který je vyráběn z přírodních prvků. Navíc se jedná o místní surovinu, kterou není potřeba dovážet. Sklářský průmysl má v České republice dlouhou a stálou tradici.

7) Výzkumy bylo dokonce potvrzeno, že servírováním potravin a nápojů do skleněného nádobí, zůstane plná chuť pokrmů. Všimnout si toho můžete hlavně u novorozených miminek, kterým například příkrmy ze skla chutnají mnohem víc než potraviny z plastových obalů, od kterých se naštěstí začíná velmi rychle upouštět.

8) Kromě zmíněné fotografie ve skle však existují i další skleněné předměty, které dobývají svět. Mezi takové patří dokonce i skleněné dildo, které je jedinou možností pro alergiky na silikon a další umělé materiály.

Slyšeli jste o dalších zajímavostech, které se týkají skla?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno