Znáte nejznámější perskou zahradu na světě? Je to indický Tádž Mahal. Přečtěte si, jaké prvky jsou pro perské zahrady typické a jak se měnily v průběhu času.
Charakteristické prvky v perských zahradách
Pro perské zahrady je typických několik specifických prvků. Jedná se přitom o označení pro formální palácovou nebo rekreační zahradu, která se nacházela v Íránu a přilehlém okolí. A to v období starověku, středověku a novověku.
Ústředním prvkem každé takové zahrady přitom byla osová linie, kterou zpravidla tvořil určitý vodní tok nebo nádrž. Tímto způsobem byla zahrada rozdělena do čtyř různých sektorů, přičemž každý z těchto sektorů měl charakterizovat jeden z prvků. A to oblohu, zemi, vodu a rostliny.
Velký důraz se zde přitom kladl na zakomponování vodních nádrží a fontán. Tyto prvky plnily nejen estetickou funkci. Využívaly se také pro zavlažování zahrad, které bylo právě ve zmíněných lokalitách opravdu potřeba.
TIP: Vytvořte si na zahradě svou vlastní oázu klidu. Zahradní tvarované stromy vám pomohou vykouzlit požadovanou atmosféru.
Perské zahrady prošly vývojem
Tak jako prakticky všechny zahrady, i ty perské byly v průběhu času ovlivňovány ostatními kulturami. Konkrétně se jednalo o evropskou zahradní kulturu v podobě barokních úprav, které se v té době běžně používaly ve Francii. Za následek to mělo fakt, že se v tehdejší době v perských zahradách vysazovaly i jiné druhy rostlin.
Nejvíce perských zahrad najdete v Íránu
I když nejznámější zahradu Tádž Mahal najdete v Indii, největší koncentraci perských zahrad byste hledali v Íránu. Nutno podotknout, že Tádž Mahal je jedním z hlavních symbolů celé Indie a od roku 2007 je navíc zařazen mezi sedm novodobých divů světa.
V Íránu poté za zmínku stojí například zahrady Dolat Abad, Fin, Akbariyeh, Chetel Sotun a mnoho dalších. Pokud se podíváme do Evropy, lze jmenovat například perskou zahradu Generalife a Alhambra ve Španělsku.
Více informací ze světa okrasných stromů a zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.