Lidský organismus je těžko pochopitelným zázrakem evolučního vývoje. Důležitou roli v zachování optimální rovnováhy mezi všemi tělesnými procesy zajišťujícími pevné zdraví, sehrávají minerální látky, vitamíny a stopové prvky. Pokud jich máte vlivem špatné životosprávy nedostatek, objeví se negativní vedlejší účinky doprovázené celou řadou komplikací.
I obyčejná neopodstatněná únava uprostřed dne či v ranních hodinách má své opodstatnění zakořeněné v dysbalanci důležitých látek a prvků. Hořčík je v této otázce citlivým tématem, jelikož se ve své přirozené podobě stává vzácností. Nedostatek hořčíku se přitom projevuje nepříjemnými příznaky v rámci všech procesů, které jsou pro vitalitu a pevné zdraví bezpodmínečné.
Jak hořčík ovlivňuje kvalitu života?
Hořčík je bezesporu jedním z nejdůležitějších prvků skladby lidského těla. Nejvíce je ho obsaženo v kostech a zubech. Samozřejmě se v určitém množství nachází i ve všech tkáních a krvi. Na správném chodu je závislá každá buňka lidského těla, příznaky nedostatečného množství jsou tak markantní.
Organismus se s krátkodobým nedostatkem vitamínů a potřebných prvků dokáže celkem obstojně vyrovnat. Problém nastává ve chvíli, kdy na delší časové rozpětí odstraníme veškeré potraviny s obsahem hořčíku ze své životosprávy. V takové situaci se dostaví zdravotní komplikace, se kterými se naše tělo nedokáže vypořádat. Zcela zbytečně pak podstupujeme lékařská vyšetření na odborných pracovištích, kde je nám diagnostikována léčba medikamenty. Přitom stačí příjem hořčíku udržovat v dostatečném množství a léčbě onemocnění tak předejít. Optimální množství hořčíku nám zajistí kvalitní doplněk stravy.
Nedostatek hořčíku a příznaky s tím spojené
Nedostatek hořčíku se projevuje typickými příznaky jako je únava, nechutenství, deprese, stres, brnění končetin, svalové křeče. Organismus je vyčerpaný, což se odráží na celkové náladě a sociálním chování k ostatním lidem. Srdeční arytmie, záchvaty astmatu, kazivost zubů nebo vypadávání vlasů rozšiřují výčet negativních dopadů. Dlouhodobé přehlížení se následně odrazí na vzniku nemocí s vleklým průběhem léčby a mnohdy nezvratnými změnami.
V jakých potravinách je hořčík zastoupen?
K udržení správné funkce nervové a svalové činnosti v lidském těle je hořčík nepostradatelný. Je tedy dobré znát potraviny bohaté na tento prvek a snažit se je pravidelně zařazovat do stravovacích návyků. Otázkou tedy zůstává – kde je obsažen hořčík? Této oblasti kralují banány, sušené meruňky, špenát, artyčoky, čerstvě vylisovaná mrkvová a pomerančová šťáva. Nezapomeňte ani na kešu oříšky, mandle, čokoládu s vyšším obsahem kakaa nebo na červené víno.
Pozor na sladkosti
Příjem těchto potravin však nemusí pokrýt potřebu organismu, jelikož i v těchto produktech se ho objevuje méně, než tomu bylo v minulosti. Svou roli sehrává i radikální změna stravovacích návyků, změny klimatických podmínek, zvýšený počet kyselých dešťů, které hořčík vyplavují z půdy a komplikované složení stravy. Pokud holdujete sladkostem a potravinám se zvýšeným obsahem vápníku, fosfátů a zinku (tavené sýry, průmyslově zpracované potraviny, sladkosti), snížíte svou schopnost vstřebávání hořčíku a problém je na světě. Příjem ovlivňuje i strava bohatá na tuky a sacharidy.
Předávkování hořčíkem?
Hořčíkem se nelze předávkovat. Tělo případný nadbytek snadno vyloučí střevním traktem, proto se nabízí ideální řešení v podobě doplňku stravy Magnesium + B6. Pravidelný příjem tohoto doplňku eliminuje příznaky nedostatku hořčíku a posiluje celkovou funkčnost důležitých biochemických procesů v těle. Hořčík v těhotenství je rovněž zapotřebí, prokazatelně zvyšuje celkovou psychickou pohodu a podporuje klidný průběh.