Máte doma tvrdou vodu? Určitě se u vás doma pravidelně usazuje vodní kámen na vodovodní baterii, ve varné konvici nebo na skle sprchového koutu. Je jasné, že vás zlobí i na keramickém povrchu klozetu. Jak vyčistit záchod od vodního kamene efektivně a bez zbytečných chemikálií? Bude vám stačit jen to, co máte zrovna v kuchyni.
Proč se vodní kámen usazuje
Za vodní kámen může tvrdá voda. Taková, která je bohatá na minerály, konkrétně na uhličitan vápenatý. Bílý povlak se pak tvoří všude tam, kde se taková voda ohřívá, tedy mění svoji teplotu. Proto kámen vidíme nejčastěji na dně varné konvice, kolem vodovodních kohoutků, nebo u parních trysek žehličky. Usazování vodního kamene se děje ve vrstvách, čím déle se usazuje, tím složitější je se ho proto zbavit.
Co může zkomplikovat
Kromě toho, že nevypadá pěkně, může zapříčinit horší fungování jednotlivých spotřebičů. Varná konvice musí spotřebovat více energie, aby její spirály přes vrstvu kamene propustily teplo a ohřály vodu, to samé platí u výkonu žehličky. Zhorší mechanické fungování kohoutků, ucpe trysky sprchové hlavice. Co se týče vodního kamene v záchodě, může narušit správnou propustnost potrubí.
Jak na vodní kámen bez chemie
Možná vás to překvapí, ale nejsilnějším pomocníkem při boji proti vodnímu kameni je citronová šťáva z citronu, nebo koncentrovanější kyselina citronová. Skvěle vám pomůže i obyčejný kuchyňský ocet nebo Coca-Cola. Potěší vás to, že během čištění nebudete dýchat žádné chemikálie a ani je nenecháte odtéct do odpadních vod.
Citronová šťáva
Stačí okraj toalety potřít rozkrojeným citronem, nechat působit a opláchnout – žádná velká věda. Pokud jsou nánosy silnější, budete je muset opatrně odrolit. Pomozte si kartáčkem nebo záchodovou štětkou, a to kvůli jemným štětinkám. Musíte dát totiž pozor, abyste povrch klozetu nijak nepoškrábali.
Ocet nechte působit celou noc
Jeho specifický odér není pro každého, všestranné využití v domácnosti mu ale nemůžeme upřít. Dokáže prý dodat lesk unaveným vlasům, usnadnit žehlení i vyčistit připáleniny z pekáče. My se zaměříme na čištění klozetu od vodního kamene. Nalijte ocet do mísy a nechte ho působit přes noc, ráno jej spláchněte. Klozet vydrhněte štětkou, abyste se zbavili všech narušených nánosů kamene. V magazínu e-shopu Hezká koupelna najdete další tipy jak na vodní kámen v záchodě.
Co během čištění nepoužívat
Vodní kámen v záchodové míse je sice velmi odolný, materiál, na kterém ulpěl, je ale snadno náchylný na mechanické poškození. Proto se vyhněte při čištění vodního kamene takovým prostředkům, které obsahují abrazivní složky. Příkladem může být jedlá soda, která bývá často doporučovaná pro boj s vodním kamenem. Třením o glazuru může narušit její povrch a později budou taková místa náchylnější na usazování nečistot. Výsledkem budou nevzhledné fleky, kterých se budete jen pracně zbavovat.
Prevence? Ocet nebo změkčovač
Ocet je skvělý i jako prevence pro další usazování kamene. Stačí, když ho občas přilijete do splachovací nádržky toalety. Profesionálnějším řešením je speciální filtr na tvrdou vodu, který automaticky brání usazování vodního kamene. Instalujete ho přímo na začátek vašeho vodovodního potrubí. Pomoci může i automatický změkčovač vody. Podobných nabídek je na internetu hodně, před nákupem se raději poraďte s odborníky.
V magazínu Hezké koupelny najdete spoustu dalších článků, které se vám budou hodit při péči o koupelnu a toaletu. Mezi radami najdete i návod na to, jak opravit protékající záchod anebo co dělat, když se toaleta ucpe.